+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Edebi Türler ve Kitap Özetleri Forumunda Kızıl Nehirler(özet)|Kitap Özetleri E-Kitaplar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Berrak
  Yeni Üye

  Kızıl Nehirler(özet)|Kitap Özetleri E-Kitaplar

  Kızıl Nehirler(özet)|Kitap Özetleri E-Kitaplar

  zıl Nehirler", ''Çocukluğumdan beri korkutucu hikâyeleri, korku filmlerini, bilinmeyenin verdiği endişeyi hep sevmişimdir" diyen Jean-Christophe Grangé'nin yazarlık yaşamındaki ikinci romanı. Mathieu Kassovitz tarafından filme çekilen ve başrollerinde Jean Reno ve Vincent Kessel’in oynadığı "Kızıl Nehirler", birbirini tamamlayan, iki gözü pek polisin son derece karanlık ve karmaşık bir cinayeti çözme çabasını anlatır. Küçük bir Fransız kasabasında meydana gelen bir cinayet, roman"Kı kahramanı iki polisin merakını körükler. Sonuçta kökü eskilere uzanan bir gizli örgüt çıkacaktır ortaya ve hiçbir şeyin tesadüf olmadığı gözler önüne serilir. "Kızıl Nehirler", yazarın ustalıkla sağladığı soluk kesici tempo ve usta işi karakter tahlilleri, best-seller türüne dudak büken Avrupalı okuru derinden etkilemiştir.

  Jean-Christophe Grangé
  Fransız yazar Jean-Christophe Grangé 1961’de Paris’te doğdu. Serbest gazeteci olarak çeşitli haber ajansları ve gazeteler için çalıştı. "Paris-Match" için gezi-macera röportajları, "Figaro Magazine" için bilimsel röportajlar hazırladı. Leyleklerin göçü üzerine hazırladığı yazı dizisinden esinlenen "Leyleklerin Uçuşu" adlı ilk romanı 1994’te yayımlandı. Bu kitap sekiz bölümlük bir TV dizisi haline getirildi. Fransa’da 450 000 adet satan ve dünyada 20 dile çevrilen "Kızıl Nehirler" yazarın ikinci romanı. Grangé’nin üçüncü romanı "Taş Meclisi" ise eylül 2000’de çıktı ve yalnız Fransa’da kısa sürede 150 000 adet sattı. Mathieu Kassovitz tarafından filme çekilen ve başrollerini Jean Reno ve Vincent Cassel’in oynadığı "Kızıl Nehirler" Hollywood’u keşfetmek için iyi bir koz. 2. ozançınar
  Yeni Üye

  merhaba bana kızıl nehirlerin özetini bulabilr misiniz??
 3. BaRiNa
  Yeni Üye
  hazir yaz bu ozeti ver ogretmene oh vallaa

 4. Ne dion
  Yeni Üye
  Hani özet bumu kitabın arkasındakini yazmıssınız özet diye biz hakiki özetini istiyoruz, yokmu

 5. SUGAR LADY
  Devamlı Üye
  Hani özet bumu kitabın arkasındakini yazmıssınız özet diye biz hakiki özetini istiyoruz, yokmu
  Öğretmen size netten özet bulunmu dedi yoksa kitabı okuyup özetini çıkarınmı dedi ? Yapılan emeğe saygınız olsun.madem beğenmiyorsunuz oturun okuyun kitabı özetini çıkarın.

 6. Ziyaretçi
  iye atar yapıyon ki ortada saygı duyulacak bi emek var da biz mi göremedik. kitabın arkasındakini yazmak gibi zahmetli bi uğraşa girerek insanları aydınlattığını sanıyorsan ve bunuun için teşekkür bekliyorsan; sağol alla razı olsun

 7. Forumacil
  Devamlı Üye
  Kızıl Nehirler – Jean Christophe Grangé


  Kızıl Nehirler iki ayrı karakterdeki polisin, farklı cinayetler üzerindeki soruşturmalarını anlatıyor. Ardından sizi şaşırtan derecede bir kurguyla bu iki olay, tek bir soruşturma halini alıyor.

  Pierre Niémans, polislik mesleğinde kendi sınırlarını çoktan aşmış, bu meslekte herkese adını duyurmuş yetenekli bir polistir. Ancak yıllar geçtikçe mesleğinde şiddet kullanımını artırdığından herkes onun bastıramadığı yönünü bilir. Fransa’nın Guernon kentinde bir cinayet işlenir ve Niémans bu cinayetin ardındaki olayları araştırmak üzere bu üniversite kentine gider. Gittiğinde bu sessiz kentte akılalmaz işlerin döndüğünü görür. Maktül sanki bir ritüele kurban gitmiş gibi bir pozisyonda bir dağa sıkıştırılmış bulunur. Gözleri oyulmuştur. Üniversitede kütüphane görevlisi olarak çalışan bu gençten kim, ne istemektedir? Ardından yeni cesetler bulunur. Bu cesetlerinde gözleri oyulmuş, elleri kesilmiştir. Biri hastabakıcı, diğeri gözlerin taşıdığı genetik özellikler üzerinde uzmanlaşmış bir göz doktoru. Gelişen olaylar kurbanların suçlu olduğunu, katilin ise intikam için harekete geçtiğini gösterir.

  Karim Abdouf, Arap ve görünüşü gayet ilginç olan bir polistir. Küçükken yaşadığı ortamlardan dolayı sokakları avcunun içi gibi bilir ve bu birçok olayda işine yaramıştır. Çok başarılı bir polistir, ancak kendine verilen bir görevi kabul etmediği için sessiz bir kent olan Sarzac’a atanmıştır. Böyle bir kentte, bu başarılı polisin mesleğinin hazzını duymasını sağlayacak cinsten hiçbir olay olmazdı, o güne kadar. Bir okula hırsız girmiş ama hırsız hiçbir şey almamıştır. Aynı gün bir mezarlığa girilmiştir ve ölen küçük bir çocuğa ait olan mezardan çocuğun resminin alındığı dikkat çeker. Okuldan ise çocuğun orada okuduğuna dair tüm belgeler, sınıf resimleri, yoklama kayıtları yok edilmiştir. Karim bu olayın izini sürmeye başlar. Öğrendikleri korkunç şeyler onu Guernon’a kadar götürür.

  Ayrı ayrı başlayan iki soruşturma Karim’in Guernon’a gelmesiyle tek bir soruşturmaya döner. Resimleri, yaşadığına dair tüm kayıtları yok edilen çocuk geri dönmüştür ve intikamını almak istemektedir. Onun başına gelenlerden ise öldürülen kurbanların her biri ayrı ayrı sorumludur.

  Bu kent içine kapanık sessiz bir kenttir. Üniversite, başarılı öğrencilerle tolup taşıyordur. Profesörlerin ve diğer öğretim üyelerinin çocukları genellikle bu üniversitede okumuştur. Kendi aralarında evlenmeye başlayan bu insanlar genlerinde taşıdıkları birçok hastalığı da gün yüzüne çıkarmış olurlar. Doğan çocuklar sakat, zeka geriliği olan çocuklar olmaya başladığında olaya kurbanların aileleri dahil olmuştur. Bu aileler, kurdukları komplolarla köylülerin sağlıklı çocuklarını, öğretim üyelerinin çocuklarıyla hastanede doğum sırasında değiştirerek üstün bir ırk yaratma çabasındadır. Bu kentin köylüleri dağcılıkta ve diğer spor dallarında usta, yani fiziki açıdan üstündürler. Böylece onların bebekleri de bu geni taşımaktadır. Yapılan değişim ile sağlıklı ve güçlü bebekler üniversitede öğretim üyesi olan ailelere veriliyor, böylece entellektüel açıdan da üstün yetişmeleri sağlanıyor. Sonuçta beden ve aklın üstün olduğu bir ırk yaratılıyor.

  Bu olayı öğrenen birisi ise intikam almak istiyor.
  Kızıl Nehirler, okurken gerilimi iliklerinize kadar hissedeceğiniz türden bir roman. Özellikle Karim’in Guernon’a kadar olan macerasında yaşadıklarını okurken tüylerinizin ürpermemesi mümkün değil. Jean Christophe Grangé burada anlatımını konuşturmuş diyebiliriz. Yer yer bu tip kitaplarda gördüğümüz klişeleri de görmek mümkün. Ancak kitabın kurgusu ve anlatımı bir arada muhteşem bir sonuç veriyor.

  Kitapta kötü olarak eleştirebileceğim tek yer son kısmı. Katilin kim olduğu ile ilgili değil, katilin ortaya çıkarılış biçimi. Olayların nasıl döndüğünü anladığınız bir sırada, bence olmaması gereken bir biçimde, kitap bir anda son buluyor.

  Kızıl Nehirler’in filmi de mevcut. Malesef kitabın hakkını veren bir film olmamış. Kitapla alakası olmayan karakterlerin seçimi başta olmak üzere yavan bir havası var. Ayrıca Mağripli polisimiz Karim’in olmadığı bir Kızıl Nehirler düşünmek imkansız. Bu nedenle Kızıl Nehirler filmini izleyecek olanlara öncelikle kitabını mutlaka okumalarını öneriyorum. Hatırlatmak istiyorum, Kızıl Nehirler 2 : Kıyamet Melekleri bir kitap değil. Grangé’ın sinema filmi olarak Kızıl Nehirler’in devamı niteleğinde senaryosunu yazdığı film.

  Biz Efendileriz, Biz Köleleriz.

  Biz Her Yerdeyiz, Hem de Hiçbir Yerde.

  Biz Karar Verenleriz.

  Kızıl Nehirlerin Hakimiyiz.

  Kızıl Nehirler, kitabın konusundan da anlayacağınız üzere, insan kanını temsil ediyor. Bir ırk yaratma peşinde olan kişilerin, insanların hayatlarıyla ve böylece genleriyle nasıl oynadığını anlatıyor Kızıl Nehirler. Okumaya kesinlikle değer bir kitap.

 8. Forumacil
  Devamlı Üye
  üyelerin görüşü tamamen kendi görüşüdür forumacil aşırı ve kaba bir dil kullanılmadıkça yorumlara kesinlikle dokunmaz, son yorumla beraber konu dikkatimi çekti ve özetini ekledim

 9. Ziyaretçi
  bu adamın kurgusu hep aynı .. koloni dede böyle bişey anlatıyodu ama yinede harika ..

 10. Ziyaretçi
  kitap çok güzel ve sürükleyici bence bazı bölümleri mide bulandırıcı olsada

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu


kızıl nehirler kitap özeti,  kızıl nehirler özet,  kızıl nehirler özeti,  kızıl nehirler kitabının özeti,  kızıl nehirler konusu,  kızıl nehir kitap özeti