+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kitap Özetleri Forumunda Yılanların Öcü Kitabın Ana Fikri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Yılanların Öcü Kitabın Ana Fikri
  Yılanların Öcü Kitabın Ana Fikri  İnsan sırlar içinde yaşar ve bunu farkedemez.Fakat,etrafındaki insanlara ilgi gösteren sosyal insanlar bunu keşfederler ve hayattan tat almaya başlarlar.ne şekilde olursa olsun insanların hakkını yememeliyiz. Çünkü eninde sonunda adalet yerini bulacaktır.

  Kitaptaki Olayların ve Şahısların Değerlendirilmesi

  Bayram : Delikanlı,mert,cesur,sözüne güvenbilir bir delikanlıdır.

  Haceli : Pısırık,toplumun arkasına sığınan,bencil bir kişilik yapısına sahiptir.

  Irazca Ana : Evladının sürekli yanında olan otoriter bir kişilik yapısındadır.

  Muhtar : Para düşkünü,sadece kendini düşünen bencil birisidir.

  Romanda geçen olaylar insanı etkileyen olaylardır. Muhtarın haksız olmasına karşın dayakla bir işi halledebileceğine inanması gerçekten toplum için derin bir yaradır.

  Kitap Hakkında Şahsi Görüşler

  Kitap sade bir dille yazıldığı için anlaşılması kolay bir kitaptır.Olaylara yaklaşım tarzı diğer kitaplardan daha güzel ve daha farklıdır.Herkesin okumasını tavsiye ederim.

  Yazar Hakkında Bilgi

  Fakir Baykurt 1929 doğumludur. Babası 1938,annesi 1978’de ölmüştür. Baykurt,ilkokulu Akçaköy’de bitirmiş, sonra Isparta’daki Gönen Köy Enstitüsü’ne girmiştir. Buradan 1948’de öğretmen çıkmıştır. 1959’da ortaokul öğretmeniyken MEB kararıyla,Yılanların Öcü adlı romanı bahane edilerek,öğretmenlikten uzaklaştırılmıştır. O,sanata şiirle başlamıştır. Yılanların Öcü adlı romanıyla da 1970’te TRT Roman Başarı Ödülü’nü,1971’de TDK Roman Armağanı’nı,Kara Ahmet Destanı ile 1978 Orhan Kemal Roman Ödülü’nü kazanmıştır. Sinemaya ve tiyatroya uyarlanan Yılanların Öcü, yabancı dillere de çevirilmiştir. 2. Feyruşah
  Devamlı Üye

  Hem kuzusunun çalınmasıyla hemde oğlunun dayak yemesiyle sinirlenen Irazca ana köye açılışa gelecek olan kaymakamın yolunu keser ve herşeyi anlatır. Kaymakam köye geldiğinde ya Bayramın hakkı verilecek yada dava açılacak der. İşin kendisine zarar vereceğini anlayan muhtar Bayram dan özür diler ve dava açmaması için iknaya çalışır ancak Bayram dava açmakta kararlıdır ve adalet yerini bulur.

  yılan.jpg

+ Yorum Gönder