+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kitap Özetleri Forumunda Sait Faik Abasıyanık - Lüzumsuz Adam Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Uğur Baki
  Devamlı Üye

  Sait Faik Abasıyanık - Lüzumsuz Adam
  Sait Faik Abasıyanık - Lüzumsuz Adam

  Kitabın konusu:

  Mansur Bey adlı,bütün günleri aynı faaliyetler çerçevesinde geçen bir adamın hikayesi anlatılıyor.Hayatındaki sıradanlıklar ve bundan duyduğu zoraki mutluluk en ince ayrıntısına kadar belirtiliyor. Sonunda ise bu hayattan nasıl vazgeçebilirim sorusunu soruyor kendi kendine.

  Kitabın özeti:
  Haftanın 7 günü aynı şeyleri yapan Mansur Bey her zaman ki gibi kahvesine gider ve kahve sahibi Yahudi bayanla kapuçinolu fransızca sohbetine başlar. Daha sonra kütüphaneye giderek bir Fransızca dergi alır. Çünkü bu dergi yarınki sohbetine yardımcı olacaktır. Öğlene doğru işkembecisine gider ve ekşi ekşi limonlu işkembesini içer Bayram’ın dükkanında.

  Akşam Fransızca dergisindeki bilmediği kelimeleri tercüme ederken uyuyakalır. Fakat saat 4.30’daki akşam gezintisi için uyanacaktır elbette. Gezinti sırasında akşam olduğunu pastahanesinin perdesi çekilince anlar. Portakalını alır ve meyhaneden çıkan insanları izlemeye başlar. Daha sonra karşı meyhaneye girer, her zamanki içkisini içer ve her zaman olduğu gibi zurnacı, zurnasının kamış düdüklerinden birini değiştirirken masasından kalkar.

  Yedi seneden beri mahallesinden çıkmayan Hünsar Bey bir gün mahalesinden çıkmaya karar verir.

  İstanbulun güzelliği onu büyülemiştir ve aklına dükkanla, evi satıp, gazinodaki alnı dar kızı metres tutup, daha sonra bir Boğaziçi vapuruna binip, Bebek’le Arnavutköy önlerinde oturduğu tabureden kalkıp, kendisini denizin içine bırakıvermek gelir

  Kitabın anafikri:
  Her gün aynı şeyleri yapan bir adamın gerçekleştirdiği faaliyetler en ince ayrıntısına kadar anlatılıyor. Bu sıradanlığa karşın, içinde daha değişik şeyler yapma isteği, diğer kişilerle olan ilişkilerinde ve düşüncelerinde açığa çıkıyor.

  Kişiler:
  Hünsar Bey, sakin bir yaşam seven ya da başka işlerle uğraşma düşüncesinde olmayan biridir. İşkembe çorbası içmeyi seven, Fransızca’ya meraklı, tek geliri dükkan kirasıdır

  Bayram, işkembe dükkanının sahibi.

  Salomon, portakal satıcısı.

  Ve pastahanenin sahibi Yahudi kadın. 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  Bu kitap Sait Faikin çıkardığı dördüncü kitaptır ancak bunda diğer kitaplarından farklı bir yöntem izlemiştir ve bu kitapta İstanbulda geçen öyküler anlatılmaktadır. Yazar bu kitapta duyguları ön planda tutmuştur.
+ Yorum Gönder