+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kitap Özetleri Forumunda Reşat Nuri Güntekin Kan Davası Özeti Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Reşat Nuri Güntekin Kan Davası Özeti
  Reşat Nuri Güntekin Kan Davası kitabının Özeti


  ROMANIN KONUSU:
  Romanda Kurtuluş savaşı yılarındaki bir kan davası anlatılıyor.

  ROMANIN ÖZETİ:
  Kurtuluş Savaşı yıllarında sokak çocuğu olarak büyüyen ve bulundukları yerden işgaller yüzünden diyar diyar dolaşan ve en sonunda Çocuk Esirgeme Kurumunda büyüyen okuyup öğretmen olan öğretmenlik yaparken cepheye alınan ve hayatının büyük çoğunluğu cephelerde geçen Ömer adında bir öğretmenin başından geçen bir kan davasını anlatmaktadır.
  Olay Bozova ilçeside geçmektedir.Ömer askere giderken daha önce buradan geçmiş ve dönüşte burada yaşamaya karar vermiş.Burada eskiden cephede tanıştığı Deli Murat lakaplı bir mühendisle birlikte yaşamaya başlar.Bozova’nın bir köyünde öğretmenlik yapmak için istekte bulunurtayini Aşağı Sazan köyüne çıkar.Buraya gelgiği akşam bir soygun olayı olur ve bunu sokak çocuklarının yaptığı anlaşılır ve yakalanırlar ve bu çocuklar Yukarı Sazan köyünün gençleridir.Aşağı ve Yukarı Sazan köyleri arasında bir kan davası vardır.bunun üzerine Ömer öğretmeni ve okulu bulunmayan Yukarı Sazan köyünde çalışmaya ve çocukları da yannına almaya karar verir.

  ROMANIN ANAFİKRİ
  Bir kan davası olayını anlatıyor ve kan davasının iki dost köyün arasını nasıl açtığı ifade ediliyor.

  ROMANDAKİ OLAYLARIN VE ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ

  ÖMER : Sokak çocuğu olarak büyüyen ve öğretmen olan savaş başlayınca cepheye katılan bir karakterdir.
  MURAT : Ömer’in cepheden tanıdığı bir mühendis
  TOYGAR : İlçe doktoru.
  5.KİTAP HAKKINDAKİ ŞAHSİ GÖRÜŞLER

  Kitabı okurken kan davasının ne kadar zarar verici ve insanların yaşamında derin yaralar açan bir gelenek olduğunu yazarın etkileyici anlatımı sayesinde hiç sıkılmadan öğrendim.

  ROMANIN YAZARI HAKKINDA KISA BİLGİ

  Yazı hayatına Birinci Dünya Savaşı sonlarında (1917) başlayan ilk eseri de Eski Ahbap (uzun hikaye) 1917’ de basılan Reşat Nuri 1918’ de tiyatro eleştiri ve araştırmaları yayımlarken bir yandan da hikayeler (Şair Dergisi 1918/19; Nedim Dergisi 1919; Büyük Mecmua 1919) yazıyordu. Çalıkuşu’ nun Vakit gazetesinde tefrikasıyla (1922) geniş bir ün kazandı. Çok hareketli bir eser olan Çalışkuşu’ nda Anadolu ilk idealist ve aydın kızı Feride’ ye kavuştu geniş ölçüde romana girdi. Bu roman az okumuş ve aydın iki sınıfı da doğal ve canlı diliyle kendine bağladı. Reşat Nuri’ nin hemen bütün romanlarında dekor olarak taşra kasaba ve şehirleri çevre tip çeşitli problem ve görüşleriyle Anadolu atmosferi görülür. Romanlarında sosyal ve hissi konuları işleyen yazar küçük hikayelerinde bunların yanına mizahı da ekledi.

  Yazdığı çevirdiği kitap biçimine girmiş veya dergi gazete sayfalarında tiyatro repertuarlarında kalmış tüm eserlerinin toplamı yüzü bulur; bunlardan 19 tanesi telif romandır 7 tanesi hikaye kitabı. Yazdığı çevirdiği uyarladığı oynanmış basılmadan kalmış oyunlarının sayısı roman ve hikaye kitaplarının sayısını da aşar. 7 Aralık 1956’da İstanbul’da öldü. 2. Acil

  Reşat Nuri Güntekin Kan Davası Özeti isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder