+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kitap Özetleri Forumunda Doğmayacak Çocuk İçin Dua Kitap Özeti Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Doğmayacak Çocuk İçin Dua Kitap Özeti
  Doğmayacak Çocuk İçin Dua Kitabının Özeti


  Imre Kertesz / Macar Edebiyatı / Roman / Can Yayınları

  İkinci Dünya Savaşına ve faşizme tanıklık etmiş, Auschwitz’in çocuk kurbanlarından biri iken Hitler’in soykırımından sağ çıkmayı başarmış Yahudi bir Macar aydınının iç hesaplaşması. Çocuk sahibi olmak istemediği için evliliği son bulan B. bu iç hesaplaşmada ister istemez toplumsal tarihe ve onun içinde yer almış olan kendi yazgısına da geri dönmek zorunda kalır.

  Kendisini seven ve normal bir yaşama dönmesi için yüreklendiren karısına karşın, dünyaya karşı duyduğu derin güvensizlik, B.’yi adeta çift kişilikli biri yapmış, bilincinin silinmez bir parçası haline gelmiştir. Kendi geçmişini hala büyük bir yük olarak sırtında taşıyan B. ondan kurtulmanın tek yolunun içine kapanmak ve yazmak olduğunu düşünür. Oysa Auschwitz’i bahane etmesinin gerçek nedeni, belki de yaşamla başa çıkamamasıdır. B.’nin, dünyaya getirmeyi reddettiği çocuk için okuduğu dua, öldürülen milyonlarca kişi için, doğmamış kuşaklar için bağnazlık ve kinle karalanan her bir yaşam için de bir ağıttır.

  1944 yılında soykırımdan ve toplama kamplarından sağ çıkmayı başarmış olan yazar, bu kısa ama izleri okurun belleğinden silinmeyecek romanında, tarihin karanlık bir noktasının ve Yahudi damgasının birey üzerindeki yıpratıcı gücünü çarpıcı bir biçimde betimliyor. 2. Acil

  Doğmayacak Çocuk İçin Dua Kitap Özeti isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder