+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kitap Özetleri Forumunda Cezmi Romanı Karakterleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Cezmi Romanı Karakterleri
  Cezmi Romanı Şahıslar ve Olaylar

  Kitapta olaylar en küçük ayrıntısına kadar anlatılmıştır. Çok sürükleyici bir anlatım tarzı vardır. Ama yazar bazen konunun dışına çıkarak, bunun da farkına vararak “konunun dışına çıktık galiba, kaldığımız yerden devam edelim.” şeklinde ifadeker kullanmış ve bu da akıcılığı zaman zaman yok etmiştir.
  CEZMİ: Genç ve yakışıklı bir delikanlıdır. At ve okçuluk sporunda oldukça ustadır. ADİL GİRAY:Adil Giray, doğuştan şair olduğu kadar da asker yaradılışlıydı. Vicdanı temiz, kültürü kuvvetli, dindar ve hamiyetli bir insandır. PERİHAN:İran Safevi Devleti’nin hükümdarı Tahmasp’ın kızıdır. Politika alanında çok başarılıdır. Tanrı’nın özene bezene yarattığı eşsiz bir dünya güzelidir.ahlak ve karakter bakımından da emsali yoktur. Çok cesur ve her bakımdan kuvvetlidir. ŞEHRİYAR:Kırkına yaklaştığı halde, tazeliğini ve güzelliğini kaybetmemiştir. Yılan gibi görünüşte zayıf, fakat kuvvetli bir bünyesi vardır. Aciz kaldığı zaman yılan gibi sürünür; fakat eline bir fırsat geçer geçmez insanı sokar.  DERVİŞ PAŞAokullu soyundandır. Saldırdığı zaman şiddetle saldıran, temiz yürekli, genç bir kahraman olduğu gibi, binicilikte de diğer komutanlardan ve belki Türk sipahisinin hepsinden daha üstün sayılan bir şahıstır. 2. Ziyaretçi

  Cezmi Romanı hakkında bilgi

  Kitabın Adı: Cezmi
  Kitabın Yazarı: Namık Kemal —-> Yazarın Biyografisi TIKLA
  Yayın Evi Ve Adresi: İnkılap Yayın Evi Sirkeci İstanbul
  Basım Yılı: 1999

  1.Kitabın Konusu :
  Sokullu devrinde başlayan türk-iran savaşlarıyla da ilgili bir aşk ve tarih romanıdır.

  2.Kitabın Özeti :
  Cezmi yiğit bir sipahi olduğu kadar, bilgin bir şairdir de. yakışıklıdır. ciritte, atlı sporda ustadır. Namık kemal cezmi’ de kendi gençliğini yaşıyor gibidir. roman İstanbul’ da başlar, Azerbaycan’da, İran’ da sürüp gider, tebriz sarayında sona erer. İran’da şah tahmasm’ın oğlu Mehmet hudabende, şahlık tahtında, eşi şehriyar, kız kardeşi Perihan, şahın kör oluşundan da faydalanarak, siyasette, devlet işlerinde sözü geçer kişilerdir. İran’la Osmanlı devleti arasında savaş başlar. cezmi bu savaşa gönüllü olarak katılır.adil giray’la bu savaşta tanışırlar. İran ordusu perişan edilir, birçok yerler ele geçirilir. gazi giray, kardeşi adil giray esir düşerler. şehriyar ve Perihan adil giray’a aşık olurlar. sünni mezhebinden olan Perihan , seviştiği adil giray’la, osmanlı ordusunun da yardımını sağlayarak İran saltanatını ele geçirmek amacındadır. bunu şehriyar haber alır, taraflar kanlı bir boğuşmaya tutuşurlar. şehriyar, Perihan ve adil giray ölürler.cezmi yaralanır. derviş kılığına girerek güçlükle vatanına döner.

  3. Kitabın Ana Fikri :
  Aşkın politikaya bulaşmaması gerektiğidir.

  4.Kitaptaki Olayların Ve Şahısların Değerlendirilmesi :
  Romandaki önemli olaylar genellikle İran sarayında adil giray, şehriyar ve Perihan arasında geçmektedir. cezmi adil giray gibi doğuştan asker ve şair yaratılan biridir. şehriyar vücut güzeli olmasına rağmen, ruh ve ahlak güzeli değildir. Perihan ise kötü niyetli olmayan güzel bir insandır.

  5.Kitap Hakkında Şahsi Görüşler :
  Edebiyatımızda ilk tarihi roman olmasına karşın ilgi çekici ve sürükleyici bir romandır
+ Yorum Gönder


cezmi karakterleri,  Cezmi romanında ana kahramanlar,  cezmi romanındaki kişiler ,  Cezmi ki,  cezmi romani kahramanlar ve ozellkileri