+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kitap Özetleri Forumunda Zavalli Çocuk – Namik Kemal- Oyun Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ahmet @ Arif
  Devamlı Üye

  Zavalli Çocuk – Namik Kemal- Oyun
  Zavalli Çocuk – Namik Kemal- Oyun


  Şefika , babası Halil Bey’ in öksüz bir akrabası olduğu için yanına aldığı Ata ile birlikte büyümüştür. Bir süre sonra zengin bir paşa ile evlendirilen Şefika , gönlü Ata’ da olduğu için bu acıya dayanamaz ve hastalanır. Kısa süre içerisinde verem , Şefika’ yı ölümün eşiğine getirir. Okuldan izinli gelen tıbbiye öğrencisi Ata , Şefika’ nın ölmek üzere olduğunu görünce , eczaneden aldığı zehri içer , ikisi birlikte ölürler.


  Zavalli Çocuk.jpg 2. Uğur Baki
  Devamlı Üye

  ZAVALLI ÇOCUK (NAMIK KEMAL) ÖZETİ

  Halil Bey, kardeşinin ölümünden sonra yeğeni Atâ’yı evine almış ve onun Tıbbiye’ye devam etmesini sağlamıştır. Atâ, on dokuz, Şefika (Halil Bey’in kızı) on dört yaşına gelmiştir. Şefika, Atâ’yı sevmektedir. Bu sevgi karşılıklıdır.

  İkinci perde:

  Şefika’yı görüp beğenen bir paşa, onunla evlenmek ister. Şefika, bu durumdan rahatsız olmuştur ama Ata’ya duyduğu aşkı söylemekten çekinir. Annesi ise kızın evlenmesinin kurtuluşuna vesile olacağını söyler. Ailesinin kararı karşısında çaresiz kalan Şefika, evlenme haberinin Atâ’ya geç söylenmesini ister, ne var ki Atâ o gün eve müjdeli bir haber vermek amacıyla aniden gelir ve her şeyi öğrenir.

  Üçüncü perde

  Zengin paşa ile evlendirilen Şefika vereme yakalanmıştır. Hastalık onu kısa sürede ölümün eşiğine getirmiştir. Şefika, Atâ’nın onu bu halde görmesini istemez, ancak babası Atâ’yı eve çağırır. Atâ, Şefika’nın halini görünce eczaneden zehir alarak içer ve acı çekerek ölür. Şefika da zayıflığından gücü tükenerek ölür.
 3. Fatma
  Administrator
  Namık Kemal Zavallı Çocuk'ta ailesinin bütün yükünü omuzlarında hisseden bir genç kızın hikayesin anlatırken okuyan herkesi derinden yaralıyor. Çok duygusal ve sonu hazinle biten bir kitap.
+ Yorum Gönder