+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kitap Özetleri Forumunda Okumanın kazandırdıkları ile ilgili örnekler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ahmet @ Arif
  Devamlı Üye

  Okumanın kazandırdıkları ile ilgili örnekler
  Okumanın insana kazandırdıkları


  ---JAPONYA 2.Dünya savaşında ABD tarafından atılan atom bombasının etkisiyle çekildi . 1945 yılı sonlarında her şeyiyle harap olmuş bir Japonya vardı. 1945’ler de Türkiye ,Cumhuriyetinin 22 yılını yaşıyordu daha iyi olma yolunda Japonya ile kıyaslanamayacak derecede iyi durumdaydı. Günümüzde ise tam tersi Japonya ABD ekonomisini çökertecek bir teknoloji ile dünyanın süper gücü olurken Türkiye teknoloji yarışında çok gerilerde bir ülke . nedenleri çok . işte bir örnek; Japonya da bir gazete 11 milyon satarken Türkiye’de çıkarılan tüm gazetelerin tirajı 3 milyona bile ulaşmıyor. Maalesef okumuyoruz .

  Okumanın insana kazandırdıkları.jpg


  ---Yavuz Sultan Selim döneminde Osmanlı devleti dünyanın en zengin ve en güçlü devleti idi.oysa günümüzde batlılarda borç para dilenir durumdayız. Neden mi? Çünkü 8 yıllık kısacık saltanatına kıtalar fethini sığdıran koca sultan Yavuz Selim , develere yüklettiği kütüphanesine bir an olsun yanın da ayırmamakta şehzadelik döneminde 3 saate indirdiği uykusuyla günde 8 saatini kitap okumaya ayırmıştı. Türkiye’de ise 5139 genç üzerinde yapılan araştırmaya göre gençlerin %69 u adını hatırlamayacakları kadar uzun zamandır kitap okumadıklarını söylemişlerdir. Durum ortada .

  ---Komünist Rusya’nın kurucusu Lenin Sibirya sürgününde Marks’ın kitabını Sibirya’nın dondurucu soğuğunda 1000 kez okurken muhteşem bir medeniyetin variscileri olan bizler neyi kaç defa okuyor ve okuduklarımızı ne ölçüde hayata geçirebiliyoruz. Fert ,fert bunların muhasebesini yapmanın zamanı artık gelmedi mi? 2. moksunlan
  Yeni Üye

  bu bi gerekçe olamaz ama japonya' nın nüfusu 130 milyon
 3. Fatma
  Administrator
  Okumak bir insanın hayatında yapabileceği en faydalı şeylerden biridir. Okuyan birinin genel kültür hakkında yeterli bilgiye sahip olur. Özgüveni yüksek, diksiyonu düzgün olur.
+ Yorum Gönder