+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kitap Tanıtımları Forumunda Bir Filiz Vardı - Orhan KEMAL - Kitap Bilgileri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HAYAT
  Devamlı Üye

  Bir Filiz Vardı - Orhan KEMAL - Kitap Bilgileri
  Bir Filiz Vardı - Orhan KEMAL  Bir Filiz Vardı İstanbul'un kenar mahallelerinden birinde yaşayan genç bir kızın hikâyesini anlatıyor. Ailesinin üç kızından en büyüğü olan Filiz de çevresindeki bütün yaşıtları gibi baba baskısından kurtulmayı güzel giyinmeyi sevdiği ve kendisini seven biriyle hayatını birleştirerek mutlu olmayı istemektedir. Ancak ailenin parasal sıkıntıları; toplumdaki ekonomik dayatmaların getirdiği yozlaşma sonucu ortaya çıkan küçük hesaplar ve kuşaklar arası iletişimsizlik genç kızı tutsak etmiştir. Herkesin kendisini kullanmak istediğini görmek ve kaderinden kurtulamayacağına inanmak onu ölümü arayacak kadar umutsuzluğa düşürse de; üniversite öğrencisi genç bir dokumacının aşkı ona mutluluk umudu getirecektir.
  Orhan Kemal bu kitabından söz ederken "Memleketimin insanları içindeki en kötülerin bile suçsuzluğuna inanmaktan kendimi alamıyorum. Bu yalnız kendi memleketimin insanları için değil bütün bozuk düzenli memleketlerin insanları için böyle Orhan Kemal'in insan sevgisi bir bütündür. Sevmek için sevmekten değil en kötü en suçluda bile asıl sebebin asıl suçluluğun 'toplum düzensizliği'nden geldiğini gördüğü için 'insan'ı suçlayamamasındandır" diyor.
 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  İstanbulun kenar mahallelerinden birinde yaşıyor filiz ve kaderi orda yaşayanlar gibi olsun istemiyor. Yozlaşmış insanlar arasından kurtulmayı, baba baskından kurtulmak ve dilediği gibi giyinip gezmek ve aşkı en güzel şekilde yaşamak istiyor. Onun hayatı üniversiteye giden bir gençle tanışınca az olsa güzelleşiyor.
+ Yorum Gönder


bir filiz vardı orhan kemal özet,  orhan kemal bir filiz vardı özeti,  orhan kemal bir filiz vardı kitap özeti,  orhan kemal bir filiz vardı özet