+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kitap Tanıtımları Forumunda Azınlıklar ve Marjinal Gruplar Kitap Özeti ve Tanıtımı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Azınlıklar ve Marjinal Gruplar Kitap Özeti ve Tanıtımı
  Azınlıklar ve Marjinal Gruplar


  Yayınevi: Kurgu Kültür Merkezi Yayınları  Azınlıklar ve Marjinal Gruplar
  Kitap Özeti

  Öteki'lik günümüzün popüler kavramlarından biri haline gelmesine karşın, henüz tam anlamlandırılamamış, sınırları belirlenememiş ve soyut bir niteliğe sahiptir.

  "Öteki" dışımızdaki "biz"dir. Reddedilen görmezden gelinen "biz"dir. Küreselleşen dünyada küçük küçük "ötekiler" yaratılmakta ve bu "öteki"ler sürekli olarak değişmektedir. Toplumların homojen yapılarını kaybetmesi, ulus kavramının kimlikleri kapsamada yetersiz kalması sonucunda farklı kültürel kimliklere ilgi artmıştır. Bu ilgi aynı zamanda bir kimlik ya da grubun kendini tanımlayabilmesi için gereklidir. Diğer bir deyişle "öteki" tanımlanmadan "biz" tanımlanamamaktadır. Genel olarak bakıldığında, küreselleşmenin "öteki"nin tanınması ve tanımlanmasında önemli bir role sahip olduğu görülecektir. Küreselleşme "öteki" ile karşılaşmayı ve "öteki"ler hakkındaki sorgulamayı hızlandırmıştır. Fakat bu yanıltıcıdır. Çünkü küreselleşme, "öteki"nin "biz"i doğrulamak için öne çıkarılması sürecidir. Böylece "biz"in ne kadar doğru, gerçek, haklı, modern, demokratik olduğu gösterilebilecektir. Yani "öteki" yabancı, tam olarak bilinemeyen, uzak, gelişmemiş, yardıma muhtaç, kendi başına var olamayan, varlığıyla her zaman "biz"i kuşkulandıran, tehdit eden olmak zorundadır. Atılacak en önemli adım, "öteki"ne, "biz"den bağımsız bir şekilde kendini yaşama, tanıtma olanağının sunulması ve bu olanaklar sunulurken onun "biz"leşmesinin beklenmemesidir.
 2. Acil

  Azınlıklar ve Marjinal Gruplar Kitap Özeti ve Tanıtımı isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder