+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kitap Tanıtımları Forumunda Frankestein Kitabının Yazarı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dur Yolcu
  Devamlı Üye

  Frankestein Kitabının Yazarı
  Frankestein Kitabını Kim Yazdı ?

  Frankestein Kitabının Yazarı - Mary Shelley

  Ünlü kadın hakları savunucusu Mary Wollstonecraft ile filozof William Godwin'in kızı ve dönemin önde gelen romantiklerinden Percy Bysshe Shelley'nin ikinci eşi olan Mary W. Shelley, son otuz yılda İngiliz edebiyat eleştirisinde keşfedilerek kadın romantizminin en önemli temsilcilerinden biri olarak sayılmaya başlamıştır.

  Tanınmışlığını büyük ölçüde yazarı olduğu Frankenstein'a borçlu olan Shelley, romanlarında aydınlanma ve romantizm ekinlerinin kesiştiği ve çatıştığı ideolojik düzlemlerde eril romantizmi hem yücelten hem de sorgulayan söylemler yaratmayı bilmiştir. Bu nedenle Erinç Özdemir, Shelley'nin yazarlığını, romanlarındaki eril ve dişil romantizm öğelerinin çatışmasını, bunların romantizm, aydınlanma ve domestiklik açılarından nasıl biçimlendirildiklerini, romanların içerdikleri çok anlamlılık ve belirsizlikleri irdeleyerek inceliyor.

  Oldukça ilginç bir aileden gelen, aynı ölçüde ilginç bir hayat süren ve hem eserlerinin özellikle Frankenstein'ın hem de etrafındaki erkeklerin gölgesinde kalmış olan buruk bir yazarın dünyasına zorlu bir yolculuk niteliği taşıyan bu inceleme, Özdemir'in ışık tuttuğu konulara ilgili herkes için bir başucu kitabı haline geliyor.
 2. Acil

  Frankestein Kitabının Yazarı isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder