+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kitap Tanıtımları Forumunda Değişik Kişisel Gelişim Kitapları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. BİL@L
  Devamlı Üye

  Değişik Kişisel Gelişim Kitapları
  Değişik Kişisel Gelişim Kitapları


  Sizin için bir araya getirdiğim bu kitaplar çok değerli bireer eser

  % 100 Düşünce Gücü

  Beyin Eğitimi ve Yaratıcı Düşünme

  Başarının 11 Adımı

  Bir İş Fikri Bulmakve


  Ben Dünyanın En AKıllı İnsanıyım - Erdal Demirkıran  Düşünce Gücüyle Tedavi
  ve


  Espri Fıkralarıyla Ünlüler  Etkili Konuşmanın Çabuk ve Kolay Yolu  Girişimci Olabilir Miyim?  Girişimcilere Öneriler  Güzel Konuşma  Gitar Dersi  Hızlı Okuma  İnsan İnsana - Doğan Cüceloğlu  İş Kurmak ve Yönetmek  Kendimi Tanımak İstiyorum  Konsantrasyonun Gücü  Kendime Engel Olamıyorum  Mor İnek Kavramı  On Günde Kusursuz Bellek  Okul Başarısından Hayat Başarısına  Pozitif Stres Yönetimi  Ruhsal Güçleri Geliştirme Teknikleri  The Secret - SIR  Telepati - Durugörü  Toplantılardan Zaferle Çıkmanın YOlu  Üçüncü Göz  Vücudunu Kullanma Klavuzu - Mehmet Öz  Yetki Devri  Yüz Okuma Sanatı  Yöneticilik Dersleri  Yönetimde 32 Altın Kural  Yönetimde Başarı İçin Altın Kurallar  Yerim Seni ÖSS  Zaman Yönetimi
 2. Gizliyara
  FoRuMaciL Security

  KİŞİSEL GELİŞİM KİTAPLARI NEDEN BU KADAR OKUNUYOR ?


  DÜNYADA MİLYONLARCA, TÜRKİYE’DE YÜZ BİNLERCE İNSAN SPİRİTÜEL KİTAPLAR OKUYOR.  Türkiye gibi okuma oranı düşük bir ülkede bile "The Secret / Sır" adlı kitabın 4 haftada 125 bin adet satılması gösteriyor ki, insanların büyük çoğunluğu mutluluğun ve yaşamın sırrını ’spiritüel / tinsel’ kitaplarda arıyor.ve

  Bir kitap okudum, hayatım değişti". Nobel ödüllü yazarımız Orhan Pamuk "Yeni Hayat" adlı romanında bu cümleyi kaleme alırken "The Secret / Sır" adlı, dünyayı kasıp kavuran kitap henüz yazılmamıştı. Yazılmış olsaydı da Pamuk böyle bir değişimi kastetmezdi kuşkusuz. Ama bu kitabın insanların hayatlarını değiştirmek gibi bir iddiası var. ve

  Bir kitap düşünün ki ABD’de 3,5 ayda 160 milyon dolar hasılat yapsın. Satışları 7.5 milyonu yakalasın. İngiltere’de 2 ayda 3 milyon 750 bin, Avustralya’da bir ayda 1,5 milyon adet satılsın. Ve yine aynı kitap Türkiye gibi okuma oranı pek de yüksek sayılamayacak bir ülkede 4 haftada 125 binlik satış rakamına ulaşsın.
  Orhan Pamuk’un en çok satan kitabı "Yeni Hayat"ın yayımlandığı 1994 yılından beri toplam 250 binlik satışı ancak bulduğu da düşünülünce, kabaca ’spiritüel’ (tinsel) kitaplar olarak sınıflandırılan "The Secret" ve kardeşlerinin ’sır’rına eğilmemek olmazdı. Ki bu araştırmanın bizi Türk okurunun okuma alışkanlığına yönelik ’yeni bir okuma’ modeline götüreceği de ortadaydı.

  KIDMAN İÇİN ÇOK ÖZEL

  Bizi spiritüel kitapları incelemeye iten "The Secret"ın yazarı Rhonda Byrne, Oprah Winfrey’in programına çıktı, Nicole Kidman kitabı elinden düşürmüyor. İsmiyle müsemma bir ’sır’rı var elbet bu "Sır"ın. Onun sırrından hareketle, bütüne ulaşmadan önce "The Secret"ı masaya yatırmakta fayda var.
  Hikayesi son derece basit
  ve
  2005 yılı Avusturalyalı Rhonda Byrne için iyi geçmemiştir. Aniden babası ölmüş, iş arkadaşları ve sevdikleriyle ilişkileri altüst olmuştur. Annesinin bunalımda olduğunu fark eden kızı Hayley, ona bir kitap verir: "Zengin Olma Bilimi" (The Science of Getting Rich). Yüz yıllık bir tarihi olan kitap, Byrne’a ipuçlarını gösterir. İstediği her şeyi elde etmesini sağlayacak ’büyük sır’rın ilk ipuçlarını

  Byrne, sırrın peşine düşer ve görür ki Eflatun’dan Shakespeare’e, Edison’dan Einstein’a pek çok deha bu sırra çoktan vakıf olmuş.

  Araştırması genişledikçe, sırrın ’öğretmenler’ini keşfeder. TV yapımcısı Byrne’ın ekibi, ABD’deki 55 öğretmenle buluşur ve öğretilerini filme alır. Amaç, "Bu sırrı neden herkes bilmiyor?" sorusunu soran Byrne’ın sırrı bütün dünyayla paylaşmak istemesidir.

  Sekiz aylık çalışmanın sonunda "Sır / (The Secret)" DVD’si çıkar ortaya. Ve adeta bir patlama yapar, herkes sırrın peşindedir. Ardından da aynı adlı kitap gelir.

  SEKTÖRÜN YARISIve

  Peki nedir bu ’sır’? Aslında hem çok basit hem karmaşık.
  Sır, çekim yasası olarak tanımlanan bir kurala bağlı. İstediğiniz her şeyi elde etmenizi sağlayacak bir formül bu: "Ne düşünürsen osun" diye de açıklanabilir.
  Bu kitaba göre, hayatınıza giren her şeyi kendinize çeken sizsiniz; parayı da, sağlığı da, hastalığı da, aşkı da, savaşı da Hepsi siz düşündüğünüz için girdi hayatınıza. Bir mıknatıs gibi çektiniz.

  O halde, hayatınızı değiştirmek için öncelikle düşüncelerinizi değiştirmelisiniz. Bir anlamda sır hiç de sır değil. Bilmediğiniz bir formül duyacağınızı düşünüyorsanız hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Hepsi bu kadar işte: "Düşünceler somutlaşır."

  Peki neden milyonlarca insan böylesi basit bir formülün peşinden koşuyor? Neden mutluluğu bu kitaplarda arıyor?

  Üstelik yüzbinlerle tanımlanan satış rakamlarını yakalayan yalnızca "Sır" değil, "Ferrari’sini Satan Bilge", "%100 Düşünce Gücü", "Çekim Yasası", "Her Şey Seninle Başlar" gibi ’spiritüel’ kategorideki kitaplarda da durum hemen hemen aynı.

  Türkiye Yayıncılar Birliği’nin verilerine göre 500 milyon YTL’lik yayıncılık sektörümüzün dörtte birini edebi içerikli kitaplar, bir o kadarını da sosyal bilimlerle ilgili yayınlar oluşturuyor. Yapılmış ciddi bir pazar araştırması bulunmamakla birlikte, pazarın kalan 250 milyon YTL’lik bölümünün tamamına yakını, Dharma Yayınları sahibi Namık Kemal Atalay’ın verdiği bilgiye göre spiritüel kitaplara ait. Spiritüel kitaplar basan yayınevlerinin bir kısmı da Atalay’ın iddiasına katılıyor.

  MİLENYUMUN ÇOK SATANLARI

  Son yılların çok satanlar listesinde en az bir adet spiritüel kitap görüyoruz. Bu tür kitapların satışlarını diğerleriyle daha somut bir biçimde karşılaştırmak için yayınevlerinden 2000 yılından bu yana en çok satılan kitaplarının satış rakamlarını istedik. Aynı dönemde en çok satılan spiritüel kitapların satış rakamlarını da alınca ortaya ilginç bir tablo çıktı.

  SPİRİTÜEL KİTAPLAR

  "Her Şey Seninle Başlar" / Mümin Sekman / Alfa / 400 bin

  "Ferrarisini Satan Bilge" / Robin Sharma / Goa / 350 bin

  "NLP" / Nil Gün / Kuraldışı / 140 bin

  "The Secret" / Rhonda Byrne / Mia Yayıncılık / 125 bin

  "Tanrılar Okulu" / Stefano Elio D’Anna / Alteo / 25 bin

  "Tibet’in Gençlik Pınarı" / Peter Kelder / Dharma / 20 bin

  "Farkındalık" / Osho / Ganj Kitap / 8 bin

  "% 100 Düşünce Gücü" / Jack Ensign Addington / Akaşa / 6. Baskı

  "Gizli Sırlar Öğretisi" / Ergun Candan / Sınır Ötesi / 8. Baskı

+ Yorum Gönder