+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kompozisyon Örnekleri Forumunda Tutum ile ilgili kompozisyon Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Tutum ile ilgili kompozisyon
  Tutum ile ilgili kompozisyon  Açıklamamızın amacı, her şeyin beğenilir niteliklere sahip olması için bakımın gerekli olduğudur. Özel eşyalarınıza bile dikkat ve bakım göstermediğiniz sürece onların harap olması pek doğaldır. Buna göre şöyle bir düşünce düzeni kurabilirsiniz:


  1 - Bakılmayan şeylerin harap olmaya mahkûm oluşları;
  2 - Beğenilir ve göz alıcı durumda olmak için bakımın gerekliliği;
  3 - Tutumlu insanların karakteri;
  4 - Sonuç.


  ÖRNEK ÇALIŞMA:


  "Çoğu zaman elimizdekilerin kıymetini bilmeyiz. İlgisizlik ve kayıtsızlıkla onları harap olmaya terk ederiz. Sonra, darmadağın, perişan bir görünüm karşısında kaldığımız zaman da üzülür ve pişmanlık duyarız.


  "Sahip olma" duygusu kuvvetli olan insanlar, ellerindekilerin kıymetini daima bilirler. Malını koruyabilmesi, insanı insan yapan özelliklerden biridir. Babadan kalma eski bir ev düşünelim; kayıtsızlığımıza kurban olduğu takdirde sonu viran olup yıkılmaktır. Böyle bir evi devamlı olarak onarır ve korursak, sonunda emeklerimizin karşılığı olan şirin ve güzel bir evle karşılaşırız. İnsan ilgisi, irade ve çabası, isterse çirkini güzel yapar. İlgisizlik ve ihmalinse, en üstün güzellikleri dahi yok edeceği unutulmamalıdır.


  Elimizdekilerin kıymetini bilmeyi, onları korumayı, değerlendirmeyi, çocukluğumuzda öğrenmemiz gerekir. Bu öğrenim bizde kökleştiği, karakterimizin bir parçası olduğu zaman elimizin altında olan her şey iyiye, güzele, mükemmele ulaşacaktır."
 2. Ezlem
  Üye

  İnsanlar zaman zaman elindekinin hepsini harcamak isteği içinde olabilirler. Ancak bugünü yaşayıp yarını düşünmemek olmaz. Yarın kendimizi ve ailemizi başkalarına muhtaç etmemek için bugün elimizde olanları tutumlu kullanmayı bilmek zorundayız. Tutumluk olmak bize yatırım yapma olanağı verir.
+ Yorum Gönder