+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kompozisyon Örnekleri Forumunda Üzüntü ile ilgili kompozisyon Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Üzüntü ile ilgili kompozisyon
  Üzüntü ile ilgili kompozisyon

  Açıklamamızın amacı; gereksiz üzüntülerin, tasaların insanı bir gün mahvedeceğini yansıtmak olmalıdır. Düşünce düzenini şöyle kurabilirsiniz:


  1 - Duvar ve nem, zarar ilişkisi yönünden incelenir;
  2 - Gamın ne olduğu açıklanır;
  3 - İnsan ve gam, zarar ilişkisi yönünden incelenir.
  4 - Mutlu olmak için umutlu olmanın gerekliliği üzerinde duru-
  lur.
  5 - Fikir ve görüşler derlenerek sonuca varılır.  ÖRNEK ÇALIŞMA:


  Kolay kolay yıkılmaz etkisi bırakan kalın, güçlü duvarlar vardır; devamlı rutubet ve nem sinsi sinsi içine işledi mi artık o duvar yıkılmaya ve çökmeye mahkûmdur. Gam denilen gereksiz tasa ve üzüntüyü de, sinsi sinsi insan vücudunu mahvetme niteliğiyle neme benzetebiliriz. Gerçekten, karamsarlıkların tümü demek olan gam, insan ruhuna bir kere yerleşti mi, yavaş yavaş kök salmaya ve bedeni hâkimiyeti altına almaya başlar. Devamlı üzüntü ve ruhî mutsuzluk insan sağlığını mahveder; onarılmaz moral çöküntüleri yaratır. Böyle bir ruh, birçok bedensel hastalığın temelini oluşturur. Bu durumda insan yaşama gücünü kaybeder, hayattan yavaş yavaş uzaklaşır. Ve sonunda, sinsi sinsi, içten içten yıpranan, çürüyen bir vücut halinde hayatiyetini kaybeder.
  Bu dünyada her şey geçicidir. Bütün karamsarlıklar yersizdir. Kara günlerin ve sıkıntıların sonu aydınlıktır. Olaylar karşısında hiçbir zaman ümitsizliğe, karamsarlığa, bunalıma düşmemeli; ruhumuzu bir karamsarlık ve üzüntü çölü haline getirmemeliyiz. Ümidini kaybetmeyen insanlar mutluluğa hak kazanırlar."
 2. Ezlem
  Üye

  Yaşadığımız bu hayatta gülmek, ağlamak, sevinmek, üzülmek gibi duygular yaşarız. Hayatın normali budur. Bir şeye sevinmeden üzülmenin olumsuzluğunu anlayamayız. Üzülmek de hayatın bir parçasıdır. Kendimizi ve sevdiklerimizi üzmemeliyiz ancak üzülürsek de bunun da gerekli olduğunu unutmamalıyız.
+ Yorum Gönder


üzüntü ile ilgili kompozisyon,  hüzün ile ilgili kompozisyon,  üzüntü ile ilgili kompozisyonlar,  üzüntü ile ilgili kompozisyon örnekleri,  üzüntüyle ilgili kompozisyon,  üzüntü hakkında kompozisyon