+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kompozisyon Örnekleri Forumunda Muhtaç ile ilgili kompozisyon Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Muhtaç ile ilgili kompozisyon

  Muhtaç ile ilgili kompozisyon örneği


  KONU: "ELDEN GELEN ÖVÜN OLMAZ."

  Açıklama Yapmak İçin İzlenecek Yol:


  Açıklamamızın amacı; insanın başkalarına muhtaç olmadan yaşayabilmesinin en büyük mutluluk olduğudur. Buna göre düşünce düzenini şöyle kurabilirsiniz.


  1 - Yaşamak için gereken çaba;
  2 - Başkalarına muhtaç olmanın zararları;
  3 - İnsanın kendi ihtiyaçlarını sağlayabilmesinin faydaları;
  4 - Örnekler;
  5 - Sonuç.


  ÖRNEK ÇALIŞMA:  "Hayat mücadelesine girişen herkes mutluluk, rahat ve güven içinde olmak istiyorsa tüm gücüyle çalışmalı; ekmeğini taştan çıkarmasını bilmelidir. Başkalarının sırtından geçinmeye kalkışmak, onlardan yardım beklemek insana düzenli ve normal bir hayatın mutluluğunu sağlamaz. "Her koyun kendi bacağından asılır" derler. Dolayısıyla herkes yaşamak için kendi çapında bir çaba göstermelidir.
  Geçimde başkalarından yararlanmak insanı sıkıntılardan kurtarmaz. Bu durumda, insanın istediği şeylere istediği anda kavuşması mümkün olmaz. Başkaları hiçbir zaman bizi kendimiz kadar düşünemez, ihtiyaçlarımızı gereği kadar bilmezler.
  Akıllı ve gururlu bir insan için hayatta hiç kimseye muhtaç olmadan yaşamak, kendi kendinin efendisi olmak, istediği şeylere, istediği anda kendi iradesiyle erişebilmek, başarıların en şereflisi ve en güzelidir."
 2. Ezlem
  Üye

  İnsanlar hayatları boyunca hep bir şeylere muhtaç olurlar.Bu durum zenginlikle mal varlığı ile alakalı bir şey değildi.Çünkü hepimiz toplum içinde yaşıyoruz ve değişik konularda başkalarına ihtiyaç duyuyoruz.Bu duruma yardımcı olmak yada yardıma ihtiyacı olmak da denebilmektedir.
+ Yorum Gönder