+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kompozisyon Örnekleri Forumunda Zarar ile ilgili kompozisyon Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Zarar ile ilgili kompozisyon
  Zarar ile ilgili kompozisyon  Açıklamamızın amacı; herkesin kendi işini ve ürününü beğe-- olmasıdır. Buna göre düşünce düzenini şöyle kurabilirsiniz:  1 - İnsanlardaki kendini üstün gösterme eğilimi;
  2 - Bu eğilim nedeniyle yaptığı işi ve ürününü övme;
  3 - Bu davranışın zararları (uygun örnekler verilebilir).
  ÖRNEK ÇALIŞMA:  "Garip bir tabiatı vardır insanın; bildiğinin doğruluğuna, işinin mükemmel olduğuna bazen körü körüne inanır. Bazen de rtata ve kusurlarını bile bile üstünlükten dem vurur. Siz ne kadar onu uyarmaya, yanlışlarını ve hatalarını göstermeye çabalarsanız çabalayın, o bu tutumundan vazgeçmez.  Şöyle bir çarşıyı dolanmaya kalksanız, satıcıların avaz avaz mallarını övme çabasında olduklarını görürsünüz.

  Herkes, kendi malının üstünlüğüne, kalitesine inandırmaya çalışır sizi. Aslında kendi de bilir malının gerçek değerini ama bu şekilde hareket etmek, satıcılığın karakteristik özelliklerinden biri olagelmiştir. Çevrenize şöyle bir göz atın; aynı tutumu herkeste göreceksiniz.


  Elbette ki bu, doğru ve ideal bir tutum değildir. Herkesin kendi malını ortaya sürmeye; bir çeşit göz boyamaya kalkıştığı şu dünyada malın iyisini seçebilmek için sağlam bir sezgiye ve akla sahip olmamız gerekir. İnsanların bu yolda olgunlaşmaları da eğitimle olur.
 2. Ezlem
  Üye

  Her zaman her şeyden fayda bekleyemeyiz. Dünyada zarar da vardır. Bu zararı kendimize ve başkalarına verebiliriz. Başkalarından da zarar görebiliriz. Hayatta her şey mümkündür.
+ Yorum Gönder