+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kompozisyon Örnekleri Forumunda Akıl Yaşta Değil Baştadır Konulu Kompozisyon Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Akıl Yaşta Değil Baştadır Konulu Kompozisyon

  AKIL YAŞTA DEĞİL BAŞTADIR


  İnsanlarımızın en büyük sorunu belki de basmakalıplaşmanın kolaycılığına tutsak olmak. Giderek hayatımıza yayılan ve bizi yaratıcılıktan uzaklaştırıp önceden yapılmışın gölgesine esir eden bir olgu bu. Büyük bir olasılıkla bu sorunun çözümü de genç beyinlerden yükselecektir. Ne kadar ironiktir ki bu durumu en iyi anlatan söz de yine basmakalıp bir deyiştedir; “ Akıl yaşta değil baştadır ".

  Bana göre aklın ölçütü kimsenin düşünmediğini düşünmek, denenmeyeni deneyerek sonuçta özgün ve yaratıcı olmak. “ Akıl yaşta değil baştadır ” sözünün doğruluğu tartışılmayacak kadar su götürmez bir gerçektir. Öyle ki Fatih Sultan Mehmet değil midir henüz on yedi yaşında o ana kadar düşünülmeyeni düşünen ve kimsenin yapamadığını yapıp olağanüstü bir planlamayla İstanbul’ u bize kazandıran?

  Genç beyinler doğru yönlendirilen bilinçli bir eğitimle bizi basmakalıp hayatımızdan uzaklaştıracaktır. Bu sayede belki de ileri uygarlık seviyesine ulaşacağız. Genç fikirlerle yaratıcı düşünceler sonucunda kimsenin yapamadığını yapmak, bizi ileri ve önde gelen kılacak.

  Uçuş prensibini, turna çevirmeye yeğ tutan Oleg’ in küçük kızı bunu başarmış bile !
  ------- 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Akıl Yaşta Değil Baştadır

  [1] Bir kimsenin yaşı büyümekle aklı da büyümez. Nice gençler vardır ki kendilerinden çok yaşlı olanlardan daha akıllıdırlar.
 3. Ziyaretçi
  biraz daha uzun var mı

  arkadaşlar
 4. Zarafet
  Üye
  Aklın yaşla ilgisi yoktur. Yaş ilerledikçe, insanın zekâ seviyesi artmaz. Yaş ilerledikçe bir takım tecrübeler oluşur, ama sadece tecrübe de yeterli değildir.

  Bir problem karşısında, zeki bir genç sadece mantığını kullanarak çözüm yolunu ararken; yetişkin bir insan ise sahip olduğu tecrübeler doğrultusunda çözüm üretmeye çalışır. Ama; her yaşlı insan da tecrübeli olamaz. Aptal bir insan ne kadar yaşlanırsa yaşlansın tecrübe sahibi olamadığı için (zaten akılsız) mantıklı, sağlıklı kararlar veremez. İnsan her ne kadar tecrübeli olursa olsun üstün zekâlı bir çocuktan daha sağlıklı kararlar veremez. Çünkü çocukta doğuştan gelen bir ayrıcalık var, normal bir insan sorunu tek yöntemle çözerken, zeki çocuk olaya farklı açılardan da bakabildiği için hem daha sağlıklı kararlar verir; hem de verdiği kararlar daha doğru olur. Genelde yaşlı insanların küçük çocuklara ‘sen ne bilirsin daha küçük boyunla’ şeklinde hitaplarda bulunması çok yanlıştır. Toplumumuzda yaş her zaman bir üstünlük göstergesi olduğu için, yapılan bu tür konuşmalar cehaletin göstergesidir. Oysa ki gençleri daha fazla ciddiye almaları gerek, çünkü vatan gelecek nesillere emanet eğer gençlere böyle yanlış davranışlar olursa onlarda yaşlı olanın daha akıllı olduklarını sanarak gelecek nesillere böyle aktaracaklar.

  Yaş sadece belirli avantajlar getirir, bunların en önemlisi tecrübedir. Fakat tecrübeli olmak her konuda doğru yolu bulmak anlamına gelmez. Doğru yolu bulma aşamasında en büyük yardımcı kişinin aklıdır


 5. Zeyneb
  Bayan Üye
  Atalarımızın bizlere bırakmış olduğu miraslardan biri olan ata sözlerimizden bir yenisi olan Akıl yaşta değil baştadır sözüyle ilgili sizler için bir kompozisyon hazırladık.

  Akıl insan oğlunun en önemli özelliklerinden biridir. Çünkü aklımız bizi ayakta tutan yücelten ve bu günlere gelmemizi sağlayan en önemli etkenlerden biridir. Akıllı olmanın yaşla hiç bir ilgisi bulunmamaktadır. Yani illa ki yaşı büyük olan bir kimse sizden daha akıllıdır anlamına gelmez. Yada tam tersi olarak yaşı küçük olan kimse daha akılsız doğru düşünemez anlamına gelmez.

  AKIL


  Çevremizde mutlaka örnekleri vardır. Bazen yaş olarak sizden oldukça küçük bir kişi sizin göremediğinizi görüp bunu böyle yapsak daha iyi olmaz mı diyebilir. Bu durum gayet normaldir. Yapılan araştırmalara göre insan beyninin sadece % 10 luk kısmını kullanmaktadır. Biraz düşünün %10 luk kısımda böyleyken 50 seviyelerinde olsaydı nasıl olurdu. Zeka gelişime açık bir şeydir. Küçük yaşlardan başlayarak yıllar geçtikçe ilerlemeler kaydeder. İnsan büyüdükçe zekası da aynı oranda büyür ve gelişir. Ama zekayı geliştirmek için birazda çaba göstermek şarttır. Eğitici kitaplar okumak bulmacalar çözmek zekanın gelişmesinde önemli bir paya sahiptir.


+ Yorum Gönder


akıl baştadır