+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kompozisyon Örnekleri Forumunda Güzel Konuşma ve Yazma İle İlgili Kompozisyon Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Güzel Konuşma ve Yazma İle İlgili Kompozisyon
  Güzel Konuşma ve Yazma İle İlgili Kompozisyon

  İnsanlar toplu olarak yaşar. İnsan; düşünen, hisseden, olayları gözlemleyen ve değerlendiren bir varlıktır. Çevresiyle iletişim kurmak; duygu, düşünce ve isteklerini anlatmak insan için vazgeçilmez bir gereksinimdir. İnsan çevresiyle iletişimi konuşarak ve yazarak sağlar. İnsanların çevresiyle olumlu ilişkiler geliştirebilmesinde en önemli etkenlerden biri de güzel konuşma ve yazmadır.
  Günlük yaşamımızda çeşitli nedenlerle çevremizdeki insanlarla konuşarak iletişim kurarız. Kimi zaman karşılıklı, kimi zaman da bir topluluk önünde konuşuruz. Bu konuşmalarımız sırasında ne kadar güzel konuşursak amacımıza ulaşmada o kadar başarılı oluruz.
  Güzel konuşabilen insan çevresindekilerle daha kolay iletişim kurar ve çevresindekiler üzerinde olumlu etkiler bırakır. Toplumda sevilir, saygı görür ve mesleğinde başarılı olur.
  Duygu, düşünce ve isteklerimizi anlatmada zaman zaman yazıya da başvururuz. Yazmak da iletişim kurmak için başvurduğumuz temel yollardan biridir. Ödevlerimizin birçoğunu yazarak yaparız. Bizden uzakta olan tanıdıklarımızla yazarak iletişimimiz sürdürürüz. Mektup, telgraf, dilekçe, teşekkür ve çağrı yazıları vb. yazarız.
  Güzel konuşmak kadar güzel yazmak da başarımıza etki eden önemli bir özelliktir, Güzel ve etkili bir yazılı anlatım becerisi, derslerimizde daha başarılı olmamızı sağlar. Çünkü bir bilgiye sahip olmak kadar bildiklerimizi eksiksiz ve doğru ifade edebilmek de çok önemlidir. Güzel yazma becerisi, çevremizdeki insanlar üzerinde olumlu etkiler bırakır. Bu durum çevremizde sevilen, saygı gören, başarılı bir insan olmamızı sağlar.
  Güzel konuşma ve yazma becerisine sahip insanlar, duygu, düşünce ve isteklerini doğru ve etkileyici biçimde anlatırlar. Yanlış anlaşılmalara yol açacak, karşısındakileri kıracak ifadeler kullanmazlar. Bu durum bir dileğin, bir isteğin yerine getirilmesini kolaylaştırır. Çevremizdeki insanların düşünce ve önerilerimizi benimsemelerini kolaylaştırır. Çevremizdeki insanlar üzerinde olumlu etkiler bırakırız.
  -----------------------------------------------------
  -------------------------------------------
  Yönetici tarafından konu editlendi,
  içerik değişti,
  forumacil de kişilere özel yazı ve resim paylaşılmamaktadır,
  anlayışınız için teşekkurler
 2. Ziyaretçi

  çok teşekkürler allah razı olsun
 3. Bilge Kağan
  Devamlı Üye
  Güzel Konuşma İle İlgili Kompozisyon


  İnsanlar toplu olarak yaşar İnsan; düşünen, hisseden, olayları gözlemleyen ve değerlendiren bir varlıktır. Çevresiyle iletişim kurmak; duygu, düşünce ve isteklerini anlatmak insan için vazgeçilmez bir gereksinimdirnsan çevresiyle iletişimi konuşarak ve yazarak sağlar İnsanların çevresiyle olumlu ilişkiler geliştirebilmesinde en önemli etkenlerden biri de güzel konuşma ve yazmadır.

  Günlük yaşamımızda çeşitli nedenlerle çevremizdeki insanlarla konuşarak iletişim kurarız Kimi zaman karşılıklı, kimi zaman da bir topluluk önünde konuşuruz Bu konuşmalarımız sırasında ne kadar güzel konuşursak amacımıza ulaşmada o kadar başarılı oluruz Güzel konuşabilen insan çevresindekilerle daha kolay iletişim kurar ve çevresindekiler üzerinde olumlu etkiler bırakır Toplumda sevilir, saygı görür ve mesleğinde başarılı olur Duygu, düşünce ve isteklerimizi anlatmada zaman zaman yazıya da başvururuz Yazmak da iletişim kurmak için başvurduğumuz temel yollardan biridir Ödevlerimizin birçoğunu yazarak yaparız Bizden uzakta olan tanıdıklarımızla yazarak iletişimimiz sürdürürüz Mektup, telgraf, dilekçe, teşekkür ve çağrı yazıları vbazarız Güzel konuşmak kadar güzel yazmak da başarımıza etki eden önemli bir özelliktir, Güzel ve etkili bir yazılı anlatım becerisi, derslerimizde daha başarılı olmamızı sağlar Çünkü bir bilgiye sahip olmak kadar bildiklerimizi eksiksiz ve doğru ifade edebilmek de çok önemlidir Güzel yazma becerisi, çevremizdeki insanlar üzerinde olumlu etkiler bırakır Bu durum çevremizde sevilen, saygı gören, başarılı bir insan olmamızı sağlar.

  Güzel konuşma ve yazma becerisine sahip insanlar, duygu, düşünce ve isteklerini doğru ve etkileyici biçimde anlatırlar Yanlış anlaşılmalara yol açacak, karşısındakileri kıracak ifadeler kullanmazlar Bu durum bir dileğin, bir isteğin yerine getirilmesini kolaylaştırır Çevremizdeki insanların düşünce ve önerilerimizi benimsemelerini kolaylaştırır Çevremizdeki insanlar üzerinde olumlu etkiler bırakırız.

 4. Zeyneb
  Bayan Üye
  Konuşma Konulu Kompozisyon

  İnsanoğlunun çektiği dili belasıdır derler. Susmayı gerektiren yerlerde susmamak olumlu olumsuz heyecan gösterileri yapmak yerli yersiz müdahalelerde bulunmak birçok kayıplara sebep olur "Söz gümüşse sükût altındır" derler Her ne kadar insan altta kalmamak çabasında ise de bazı durumlarda dilini tutabilmek konuşmaktan çok daha değerli ve yerindedir Bilhassa heyecan ve öfke anlarında zapt edilmesi gereken bir organdır dil Küçük bir gevşeklik anı onarılmaz hataların yapılmasına yol açar Bir kere söylenilen söz geri alınmaz ve yaptığı hasar kolay kolay onarılamaz İnsanın dilini tutabilmesi bir bakıma iradesine hâkim olabilmesi demektir. Özel hayatımızda birtakım nedenler yüzünden haksızlıklara uğrayabilir umulmadık durumlarla karşı karşıya kalabiliriz Böyle durumlarda hemen paniğe kapılıp itibarımızı sarsmaktan çevremizde olumsuz bir etki bırakmaktan sakınmalıyız Gücümüzü heyecan tepkilerimizin ifadesi olan konuşmalara bağladığımız sürece hatalara ve yanılgılara uğramaktan güç durumlara düşmekten kendimizi kurtaramayız.

  Böyle sonradan pişmanlık verecek güç durumlara düşmemek için olaylara hâkim olabilecek bir olgunluğa ve irade kuvvetine sahip bulunmak gerekir Heyecanlarımızı tatminsizliklerimizi dışa vurmamak her zaman bizim lehimizedir. Çevrede itibar ve saygı gören insanlar az öz ve yerinde konuşan kimselerdir


+ Yorum Gönder


güzel konuşma ile ilgili kompozisyon,  yazı yazmak ile ilgili kompozisyon,  konuşmak ile ilgili bir kompozisyon,  karşındakinle güzel konuşmak ile ilgili kompozisyon,  yazmak ile ilgili kompozisyon