+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kompozisyon Örnekleri Forumunda Susuzluk İle İlgili Kompozisyon Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Susuzluk İle İlgili Kompozisyon

  Susuzluk konulu Kompozisyon çalışması


  Vücudunuzu susuz bırakmayın
  Su insan vücudunda ve yeryüzünde en çok bulunan Maddedir ve yaşamak için en az Oksijen kadar gereklidir. Evde Su kesilmesi temizlik yapamamak için en büyük sebeptir ve ev düzeni altüst olur tuvalet için Sular biriktirilir, içme Suyu ayrıca depolanır, yemek pişirmek için sular titizlikle seçilir ve tasarruf yapılır. Misafir gelmesi ise en büyük kâbustur.
  Evde tüm düzenin bozulmasına sebep olan susuzluk vücudumuz için de çok önemli sorunların başlangıcı demektir. Bu sebeple vücudunuzu kesinlikle susuz bırakmayın. Su insan vücudunda ve yeryüzünde en çok bulunan maddedir ve su yaşamak için en az oksijen kadar gereklidir. Ortalama olarak yetişkin bir bireyin vücut ağırlığının yüzde 55 – 75’i (38 – 46 litre) sudur. Bu yüzdeler kişiye, vücut bileşimine, yaşa, cinsiyete ve diğer faktörlere bağlı olarak değişir. Tüm vücut dokuları belli miktarlarda su içerir:
  Kan : Yüzde 83
  Kas : Yüzde 73
  Vücut yağı : Yüzde 25
  Kemikler : Yüzde 22
  Su vücutta neler yapar?
  Susamak uyarıcı bir etkiye sahiptir. Susama hissi geliştiğinde yüzde 1’lik su kaybı olmuştur ve bu durum beyne iletilmiştir. Sakın su içmek için susamayı beklemeyin. Her vücut hücresi, dokusu, organı, vücudun her türlü fonksiyonunu doğru olarak sağlamada su gereklidir. Su aslında vücudun en çok gereksinim duyduğu besin öğesidir. Çünkü vücuttaki Sıvı miktarının yaklaşık yüzde 20 azalması yaşamsal risk oluşturur.
  Günlük sıvı ihtiyacımız
  Su ihtiyacı vücudun kullandığı enerji miktarına bağlı olarak değişir. Yetişkinlerde enerji harcamasının her kalorisi başına 1 – 1,5 ml su gereklidir. Buna göre yetişkin bireylerin günlük ortalama 1,5 – 2 Litre su alması yeterli olur. Bu miktar kolay bir şekilde şu şekilde de hesaplanabilir. Vücutta her bir kalorinin metabolize olabilmesi için 1 ml suya ihtiyaç vardır. Sizin enerji alımınız eğer 1400 kalori ise ortalama 1,4 litre su almanız gerekmektedir. Kısaca 1 kalori için 1 mililitre su gerekir.
  Taze sıkılmış meyve suyu enerji verir. Bir su bardağı meyve suyu içtiğinizde günlük meyve hakkınızdan 2 – 3 porsiyon eksiltmeniz gerekir.
  Meyve suyu alternatif değil
  Yaklaşık bir ufak çay bardağı meyve suyu 45 – 50 kalori içerir ve bu bir elmanın kalorisine eşittir. Taze sıkılmış meyve suyu C vitamini kaynağıdır. Doğru bir bilgidir. Çünkü taze sebze ve meyveler C vitamini kaynağıdır. Ancak C vitamini beklemeye bağlı kayba uğrar bu nedenle tükettiğiniz meyve Suyunun taze sıkılmış olması ve katkısız olup şeker ilave edilmemesi Sağlık bakımından daha iyidir.
  Suyun vücuttan kaybının yolları
  - Deri yoluyla: Ortalama 500 ml.
  - Akciğerlerden: Ortalama 300 ml (nefes alıp-verirken).
  - Böbreklerden (idrar yoluyla): Ortalama 1500 ml.
  - Bağırsaklardan: Ortalama 200 ml.
  Suyun vücuda alınması üç yolla olur:
  1. Metabolik su: Besin öğelerinin vücutta kullanılması ile oluşur.
  1 gram karbonhidrat = 0.6 gram su
  1 gram Protein = 0.4 gram su
  1 gram yağ = 1.0 gram su bırakır bu yolla vücutta 260 mililitre su oluşur.
  2. Besinler yoluyla gelen su: Yiyeceklerin bileşiminde bulunan Suyun alınmasıdır. Örneğin sebze ve meyvelerin yüzde 80 – 90’ı sudur.
  3. İçeceklerle alınan su: İçeceklerle aldığımız sudur.
  Su kaybının arttığı durumlar
  - Sıcak- soğuk havalar
  - ağır fiziksel aktivite durumunda
  - Enfeksiyon hastalıklarında
  Su kaybının azaldığı, vücudun su tutmaya meyilli olduğu durumlar:
  - Böbrek hastalıkları
  - Tuz alımının artması
  Su tüketiminizi artırmak için;
  - Gün içinde çay / kahve arası yerine su arası verebilirsiniz.
  - Masanızda sürekli bir şişe su bulundurabilirsiniz.
  - Yemeklerinizde ve ara öğünlerinizde suya önem vermelisiniz.
  - Fiziksel aktivite öncesi, esnasında ve sonrasında su içmelisiniz.
  - Çantanızda su bulundurmalısınız.
  Su hakkında
  - Vücut suyunun yüzde 10’unu kaybedersek yaşamımız tehlikeye girer.
  - Günde 1 litre su içmek yeterli değildir. Çünkü günlük su gereksinimimiz yaklaşık 1,5- 2 litre kadardır. Bu gereksinim bazı durumlarda artabilmektedir.
  - Su vücutta ısının denetiminde görev alır.
  - Su vücutta atık maddelerin atılmasında görev alır.
  - Su vücuttan sadece idrar yoluyla atılmaz, deri, akciğerler ve bağırsaklardan da su atılır.
  - Soğuk su ile Sıcak su arasındaki terk fark mideyi terk etme hızlarıdır. Soğuk su mideyi 20 Dakika içinde, sıcak su ise 80 Dakikada terk eder. Mide Hacmini dolu tutmasını sağlayabilmek için düşük kalorili diyetlerde sıcak su verilmektedir. Bu nedenle yağ yakmayı sağladığı düşünülmemelidir.
  Suyun belli başlı görevleri
  - Besinlerin sindirimi
  - Besinlerin emilimi ve taşınması
  - Eklemlerin kayganlığının sağlanması
  - Elektrolitlerin taşınması
  - Besin öğelerinin artık maddelerin atılması
  - Vücut ısısının denetimi  -----------------------------------------------------
  -------------------------------------------
  Yönetici tarafından konu editlendi,
  içerik değişti,
  forumacil de kişilere özel yazı ve resim paylaşılmamaktadır,
  anlayışınız için teşekkurler

 2. Asel
  Bayan Üye


  Susuzlukla ilgili kompozisyon


  Susuzluk, günümüzün en önemli ve öncelikli olarak çözülmesi gereken sorunlardan biridir Susuzluğun nedeni; insanların bilinçsizliğinden ve sorumsuzluklarından kaynaklanır
  İnsan, doğada kendisine en çok faydası olan varlık olmasının yanında , aynı zamanda canlı bir bombadır Bilinçsizce yapılan her hareket, insanın kendisine verdiği zarardır Susuzluk da verilen bu zararların sonucudur aslında Çoğu insan evlerine çamaşır ve bulaşık makinesi almaz Oysa ki makineli ev ile makinesiz evin elektrik ve su faturalarını karşılaştırdığımız zaman makinesiz evin faturasının daha fazla olduğunu görürüz Bir de günümüzde duş meraklıları var En ufak bir kirlenmede hemen duşa girerler Tamam temizlik güzeldir ama bu duş almayı, banyo sefası haline getirmenin bir anlamı yoktur Sanki duşa girince ayrı bir dünyaya yelken açarmışçasına o duşakabinden kimse çıkmak bilmiyor Olan gene doğaya ve insanlığa oluyor Bir de tıraş olurken ve dişlerini fırçalarken musluğu açık bırakanlar var Bir diğeri de sokaklarda patlayan sokak borularına karşı halkın takındığı sakin tavra şaşmamak elde değil Olağan bir şey gibi akan suyu seyrede seyrede yollarına devam ederler Artık bunun adına aptallık mı denir üşenmek mi orası bilinmez(çoğulcu kayıtsızlık)
  Her insan su harcamalarına dikkat ederse ve çevresinde gördüğü olaylara karşı duyarlı olursa buna benzer sorunlarla karşılaşmayız Biraz da çocuklarımızı seviyorsak, bilincimizi artırıp çevremize daha duyarlı olmalıyız; ne de olsa gelecek nesiller bizim çocuklarımız


 3. Asel
  Bayan Üye
  Su insan dahil her canlı için vazgeçilmez bir unsurdur. İnsan vücudunun %70'i sudur. Susuz kaldığı zaman canlıların yaşamsal faaliyetleri yavaşlar ve bir zaman sonra susuzluktan ölebilir. Tüm canlılar su sayesinde yaşamlarını sürdürür. Suya en çok ihtiyaç duyan canlılar bitkilerdir. Bazı bitkiler susuz duramazken ,bazı bitkilerde yılda bir su alsa bile yaşamını sürdürür. İnsanlar çok susuz kaldıktan sonra, aniden su içerlerse vücut sistemleri çökebilir ve hatta ölebilirler. Siz siz olun susuz kalmayın
+ Yorum Gönder