+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
Edebi Türler ve Kompozisyon Örnekleri Forumunda Kompozisyon Hakkında Kısa Bilgi Kompozisyon Nedir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Cevap: Kompozisyon Hakkında Kısa Bilgi Kompozisyon Nedir?

  teşekkürler ama bi 10 satır yassanız daha iyi olurdu
  Cevap: Kompozisyon Hakkında Kısa Bilgi Kompozisyon Nedir? frmacil sayfa 2iki Cevap: Kompozisyon Hakkında Kısa Bilgi Kompozisyon Nedir?

 2. IŞILAY
  Devamlı Üye
  Kompozisyon Hakkında Kısa Bilgi  Giriş bölümü konuya genel bir başlangıç yapılır,giriş bölümünü okuyan biri gelişmede nelerden bahsedebileceğimizi anlayabilmelidir,bu bölümde örnek verilmez,ayrıntılara girilmez, ancak,şunun için,bundan dolayı gibi açıklama gerektirecek ifadeler kullanılmamalıdır.Bu bölüm tek paragraftan oluşur.giriş bölümü tek cümleden oluşmamalı.

  Gelişme bölümünde; konu açıklanmaya başlanır,örnekler verilebilir,atasözü, özdeyiş veya gözlemlerden yararlanılabilir,bu bölümde birden fazla yardımcı fikir bulunabilir.Böyle bir durumda yardımcı fikirler farklı paragraflara bölünecektir.Paragraflar arası geçiş bir bağlantı cümlesi ile sağlanmalıdır.

  Sonuç bölümünde;konu bir yargıya bağlanmalıdır,konumuzun özü ortaya çıkmalıdır.Hiçbir şekilde bu bölümde açıklamalara girilmez.Örnek verilmez.Bu bölüm tek paragraftan oluşur;ancak tek cümleden oluşmayacaktır.

  Yukarida bahsettigimiz kompozisyon kurallarina ek olarak çok uzun cümleler yerine kisa ve net cümleler kullanilmalidir. Ayni kelimeler yeniden sik sik tekrar edilmiyecek ve imla kurallarina mutlaka uyulmasi gerekiyor. Başlık yazmayı unutmamalıyız ve başlığımız da uzun olmayacak. Kagit düzenine uyulacak, Konu basligina kisa ve öz olmasi gerekiyor.
  Yukarida sekilde verilen kompozisyonlara uyuldugu vakit kompozisyon yazmada basari elde edebilirsiniz.

 3. Ziyaretçi
  çok güzel bir site bence bu site çokkkkkkkkkkkkkkkk güzellllllllllllllll
 4. Ziyaretçi
  süper çok teşekkürler çok güzelmiş uzunluğuda güzel D

 5. Ziyaretçi
  bence kompazisyon insanın düzenmesidir

 6. Ziyaretçi
  çok teşekkür ederim yarın yazılım var çoook yardımcı oldunuz inş sınavda başarılı olurum gerçekten teşekkürler

 7. Ziyaretçi
  3 paragraftan olusur (sebep+sonuç+gelişme)

  Kompozisyon kelime anlamıyla; herhangi bir konu veya alanla ilgili ayrı ayrı malzemeyi en uygun şekliyle bir araya getirmek, birleştirmek, düzenlemek demektir. Kompozisyon her ne kadar, öğrencilere yazı yazma alışkanlığı kazandırmak amacıyla verilen yazma ödevi, veya daha geniş anlamıyla; duyguların, düşüncelerin, olayların sözle veya yazıyla ifadesi olarak kullanılsa da sadece edebiyata ait bir terim değildir ve kullanım alanı da edebiyatla sınırlı değildir.

  Yukarıdaki tanımın kapsamına giren her alanda ve hayatın her anında kompozisyon vardır ve olmalıdır. Çünkü “kompozisyonda, uyum ve düzen esastır. Aslında doğa da bir düzen içerisindedir. Geceleri gündüzler, mevsimleri mevsimler takip eder. Nitekim büyük sanatkârların pek çoğu kendilerine tabiatı örnek almışlardır. Tabiattaki herhangi bir varlık, manzara, düzen, ahenk ve bunun sonucu olan güzelliği ile insanı kendine çeker, büyüler. Düzen ve tertip tabiatın ve hayatın esasıdır. Tabiatta her zerre kendi vazifesini bilir ve düzen intizam içinde yerine getirir. Her sabah, doğu diye adlandırdığımız bir taraftan doğan güneş, doğma yerini ve zamanını değiştirse her şey alt üst olur” [1]

  Malzemesi dil olan, dille yapılan kompozisyonlara geçmeden önce kompozisyonun kullanıldığı diğer bazı alanlardan örnekler vererek sağladığı kolaylıklardan bahsedelim: Bugün, değeri milyarlarca dolarla ifade edilen, meşhur bir resmin, boyaların tuvale gelişigüzel sürülmesiyle yapılmadığı muhakkaktır. Buradaki ustalık, boyaların en uygun biçimde seçilmesinde ve bunların bir düzen içinde, ressamın da kendinden bir şeyler katarak, yeteneğiyle tuvale uygulamasındadır.

  Bir piyanonun tuşlarına rast gele basarak kulağa hoş gelecek bir müzik eserinin terennüm edilmesi mümkün değildir. Besteci (kompozitör) bu alana ait deneyimiyle notaları en uygun şekliyle sıraya kor, düzenler ve ortaya güzel bir eser çıkar.

  Birbirinden farklı ve dağınık hâlde bulunan tuğla, demir, kum, çimento vb. gibi malzemenin hayranlık duyulan mimarî bir esere dönüşmesi terkibin usulüne göre yapılmasıyla mümkündür.

+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12


kompozisyon nedir kısaca,  kompozisyon nedir,  kompozisyon ne demek kısaca,  kompozisyon nedir kısa bilgi,  kompozisyon hakkında kısa bilgi,  kompozisyon nedir kısa