+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kompozisyon Örnekleri Forumunda Sivas Kongresi ile ilgili Kompozisyon Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizliyara
  FoRuMaciL Security

  Sivas Kongresi ile ilgili Kompozisyon
  Sivas Kongresi ile ilgili Kompozisyon
  Amasya Genelgesi’nde Sivas Kongresi, milli bir kongre olarak öngörülmüştü. Erzurum Kongresi’nin sona ermesinden sonra kongre ile ilgili çalışmalar yapılıyordu. Bu arada, kongrenin yapılacağını haber alan Fransızlar, kongreye karşı bazı önlemler alıyordu. Fransız Binbaşı Brunot, kongrenin toplanması halinde Sivas Valisi Reşit Paşa’ya şehrin işgal edileceğini söylemişti. Hatta, Elazığ Valisi Ali Galip, yapılacak kongreyi basmakla görevlendirilmişti. Tüm engellemelere rağmen, kongre 4 Eylül 1919’da bugün lise olarak kullanılan binada saat 15:00’de toplandı.  Mustafa Kemal’in Kongre başkanlığına seçilmesine bazı üyelerden itirazlar geldi. Ancak yapılan seçim sonrası kongre başkanlığına Mustafa Kemal Paşa getirildi. Kongre ilk günlerinde, İttihat ve Terakki Cemiyeti ile ilişkisi olup olmadığını tartıştı. Daha sonra manda sorunu gündeme geldi. Sivas Kongresi, ilk milli kongre niteliğinde olduğu için kararlar da bu doğrultuda alınmıştır. Erzurum Kongresi’nde alınan kararların tamamı kabul edilmiştir. Yurtta bölgesel olarak çalışan tüm cemiyetlerin birleştirilmesi ve tek yönetim altına alınması sağlandı. Yeni bir “Temsil Heyeti” oluşturuldu ve bu heyetin başına Mustafa Kemal getirildi.
 2. Ezlem
  Üye

  Sivas Kongresi, kuruluş amacıyla bölgesel, etkileri açısından ulusal bir kongredir. Atatürk bu kongreyi Milli Mücadele'nin ilk aşamalarından biri olarak toplamıştır. Alınan kararlar daha sonraki Erzurum Kongresi'ni etkilemiştir.
+ Yorum Gönder


sivas kongresi ile ilgili kompozisyon,  sivas kongresi kompozisyon,  sivas ile ilgili kompozisyon,  sivas kongresiyle ilgili kompozisyon,  4 eylül sivas kongresi ile ilgili kompozisyon,  4 eylül sivas kongresi kompozisyon