+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kompozisyon Örnekleri Forumunda Atatürk’ün Çocukluk Yılları ile ilgili Kompozisyon Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizliyara
  FoRuMaciL Security

  Atatürk’ün Çocukluk Yılları ile ilgili Kompozisyon
  Atatürk’ün Çocukluk Yılları ile ilgili Kompozisyon

  Mustafa, ilk önce mahalle mektebinde öğrenim hayatına başlamış, sonra da babasının isteğiyle Şemsi Efendi Mektebi’ne geçmiştir. 1888 yılında babasını kaybetmiş, bir süreliğine dayısının yanında kalarak eğitimine ara vermek zorunda kalmıştır.  Makbule Atadan’ın anılarından anlaşıldığı üzere; Mustafa, kardeşleri Makbule ve Naciye ile ceviz oyunu, saklambaç ve daha bir çok değişik oyunlar oynarmış. Çok hareketli olan Mustafa, kız kardeşleri ile şakalaşır, bir çok muziplikler yaparmış. Aslında mizaç olarak sert bir yapıya sahip olan Mustafa, kız kardeşi Makbule’nin itaatkâr olmasından dolayı ona pek kızmazmış.  Çocukluk yıllarından beri ata ve silaha karşı büyük heves duyan Mustafa’nın, tahta parçalarından tabanca ve tambura yaptığını anlatan Makbule Atadan, kardeşinin her türlü oyuncağa düşkün olduğunu ve kendisine “Makbuş” diye hitap ettiğini söylüyor.  Ağabeyi Mustafa’nın çocukken fareden korktuğunu anlatan Makbule Atadan, Zübeyde Hanım’ın Mustafa’ya; “Sen asker olacaksın! Asker korkar mı hiç?” dediğinden bahsediyor.  Faydalanılan Kaynak: Şemsi Belli (Makbule Atadan anlatıyor; Ağabeyim Mustafa Kemal)
 2. Ezlem
  Üye

  Mustafa Kemal, çocukluğundan beri vatanını seven bir insandır. Küçük yaştayken devletin içinde bulunduğu bir savaşa gitmek istediği ancak komşusu tarafından engellendiği ile ilgili bir anısı vardır.
+ Yorum Gönder