+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kompozisyon Örnekleri Forumunda Dostluk ile ilgili kompozisyon Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dur Yolcu
  Devamlı Üye

  Dostluk ile ilgili kompozisyon
  Dostluk ile ilgili kompozisyon

  Dostluk kısa bir cümleyle tanımlanamayacak kadar derin bir kavramdır.Hayatta sahip olduğun en önemli şeylerden biridir dost.
  Paylaşmak,güven,fedakarlık bir çok güzel duyguyu hissettirir sana dostluk.En önce paylaşmayı öğretir. Acılarını,mutluluklarını,dinlediğin güzel bir şarkıyı ve izlediğin güzel bir filmi herşeyini paylaşabilirsin dostunla aynı zamanda açık sözlülüktür yani dostluk.Ve bilirsin gerçek dost asla bitmez,ihanet etmez,yarı yolda bırakmaz.Bu güveni çok sınırlı sayıda insan hissettirebilir sana annen gibi kardeşin gibi asla bitmez bir bağdır dostluk.Hatta bazen kardeşinle annenle paylaşamadıklarını paylaşırsın dostunla.Bu en güzel tarafıdır dostlukların çünkü dostlar genelde benzer huylara zevklere sahip olduklarından benzer şeyler yaşayabilirler ve bu konuda destek olabilirler birbirlerine.Ve ona bir şey danışırken anlatırken herhangi bir çekince hissetmezsin çünkü o seni yadırgamaz muhtemelen buna benzer bir şeyler yaşamıştır yada isterse yaşamasın o dosttur dostlar birbirlerini yadırgamazlar.Destek olurlar aksine.Hata yapabilirleriz bu çok doğal insanız ama hatanı en iyi görenlerden biridir dost ve hatanı senin gözlerinin önüne sermektir görevi bundandır ki "Dost acı söyler" demiştir atalarımız.Belki anne babamızın bizi eleştirmesi bize ağır gelebilir bazen ama dost acı söyleyince kabul edersin hatanı.Yaşların yakınlığından kaynaklanır belkide ağırına gitmez.Sonra fedakarlık öğretir insana.Hesapsız kitapsız destek olursun dostuna oda senden esirgemez desteğini.Seni hep sıkılmadan saatlerce dinler beraber göz yaşı döker.Seni kötü alışkanlık ve arkadaşlıklardan koruyabilecek bir karakterde olmalıdır.Zaten bu duyguları hissettiriyor ise öyledir zaten güven,fedakarlık,paylaşmak.Ve daha anlatamadığım bir çok güzel anının duygunun kaynağıdır dost.
 2. Ziyaretçi

  dostluk ve barış ile ilgili kısa pragraf
 3. Asel
  Bayan Üye
  Dostluk Üzerine Kompozisyon
  Dostluk, tek bir tanımı olmayan bir kavramdır. Paylaşmak, güvenmek, fedakârlık ve açık sözlülüktür.
  Hayat, dümdüz bir yol değildir. Herkesin hayatında dönem dönem inişler ve çıkışlar vardır. Bu yüzden her gün mutlu ve neşeli olamayabiliriz. Bazı günler kendimizi mutsuz ve kötü hissederiz. Bugünlerde ise, en çok ihtiyaç duyduğumuz olan şey bir dosttur. Çünkü dostlarımızla sorunlarımızı ve problemlerimizi paylaşabiliriz; ama önemli olan gerçek bir dost bulabilmektir. Mutlu olduğunuz zaman yanınızda birçok insan bulabilirsiniz; peki ya mutsuz ve üzgün olduğunuzda da o insanlar yanınızda mıdır? İşte dostluk bir mum ışığına benzer, ortalığa karanlık hâkim olduğunda ancak belli olur.

  Dostluk, bir insanla her gün telefonda 3-4 kez konuşmak, bir kişin hayatını ve yaşadıklarını derinlemesine bilmek değildir, ya da sürekli görüşmek de değildir. Başı gerçekten sıkıntıdaysa, yardıma koşacak ilk kişiysen, aynı şekilde onun da öyle olduğunu biliyorsan işte bu gerçek dostluktur.

  Dostluğun insan hayatındaki değeri bir ekmek, su kadar değerlidir. Artık kimsenin birbirine güveni kalmadığı şu zor hayatta gerçek bir dostumuz varsa eğer kıymetini bilmeliyiz. Çünkü arkadaş çok bulunur; ama dost zor bulunur.

 4. Feyruşah
  Devamlı Üye
  Birinin iyililiğini isteyen,onun mutlu olmasını isteyen , onu içten seven kimse dosttur. Birbirleriyle iyi geçinen kimseler de dosttur.
  Dostluklar kolay kurulmaz, dostluk yıllarca edinilen arkadaşlıklardan sonra oluşur. Herkesle böyle bir ilişki kurulamaz. Eğer dost dediğinin kişi iyi günde de kötü günde de senin yanındaysa o gerçek dostundur. İnsan arkadaşlarını akıllı sadık, dürüst sır saklayan ve sevecen kimselerden seçmelidir. Arkadaş kendini yüz ifadesinden belli edecektir. Denendikten sonra pekişen eski dostluklar değerlidir. İnsanın iyiliğini isteyen dost kişi, yeri gelince acı bir dille eleştiride bulunur. Onlar arasında gizlilik, saklılık, kırılma, gücenme olmaz.
  Dostları olmalı insanın, aynen gemilerin limanlara uğradığı gibi.Zaman zaman uğradığın, yükünü boşalttığın,dalgalar dininceye kadar beklediğin koynunda.Onunla avunacağın ,kederini paylaşacağın ve acını birlikte unutacağın dostun olmalı.

  Unuttuklarını anımsa,onunla beraberken geçirdiğin güzel günleri, kaybettiysen ara, özlediysen git bul, kırdıysan af dile, kırıldıysan affet, seviyorsan söyle, çünkü dostlar zor bulunur bu dünyadaBulduysan da elinde tut kaybetmemek için gerçek dostu elinden gelen fedakarlığı yap.

+ Yorum Gönder


dostluk ile ilgili kompozisyon,  dostlukla ilgili kompozisyon,  Arkadaşlıkla ilgili kompozisyon,  dostluk sunumları,  dostluk ve arkadaşlık ile ilgili kompozisyon örnekleri,  dostluğun önemi ile ilgili kompozisyonlar