+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kompozisyon Örnekleri Forumunda Müziğin Hayatımızdaki Yeri Ve Önemi İle İlgili Kompozisyon Örneği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Müziğin Hayatımızdaki Yeri Ve Önemi İle İlgili Kompozisyon Örneği


  Müziğin Hayatımızdaki Yeri Ve Önemi İle İlgili yazı Örneği
  Müzik denince akla ilk gelen kavram “insanları eğlendiren,nota” akla gelmektedir.Halbuki bu doğru değildir müzik Gözle görülmeyen ancak ritimlerle dile getirilen içindeki aktivasyonlarla insanların ya da hayvanların müzik anlama kabiliyetlerini geliştirecek düzeyde olan ahenktir.

  Müziksiz hayat boş bir hiçe benzer kişi müzik dinleme alışkanlığına değinmemişse ya da müzik dinleme yetisine sahip değilse hayatındaki birtakım olayları analiz edebilmek için müzikten mahruz kaldığı için moral gücü kötüdür.

  Ama o kişi yorgun,canı sıkılmış,bitkin ise müzik dinlediğinde morali,can sıkıntısı yeniden yerine geliyorsa müzik o kişi için hayatta vazgeçilmez bir unsurdur. Nasıl ki vücudumuzun besine,gıdaya,proteine,kalsiyuma ihtiyacı var ; müziğinde ruhumuz açısından maddi ve manevi değeri küçümsenemez müzik girdiği ortama ayak uydurabilme yetisine sahiptir nasıl ki insan yaşadığı çevreyle uyum sağlar.

  İşte müzik de böyledir çevreye ortama ayak uydurma kabiliyeti vardır. Bir ünlü Türk bilgini Mevlana “müziksiz hayat hiçe benzer,müzik kalbin ve ruhun gıdasıdır o gıdadan kimse mahrum kalmasın” demiştir. Mevlana’nın da dediği gibi müziğin hayatımızdaki yeri küçümsenemez müzik hayata bakış ufkumuzu geliştirir bizlere kabiliyet verir.

  Bir de müziği anlayıp dinlemek var;bir de müziği anlamadan dinlemek vardır. Ama anlamadan dinlediği müzik kişide herhangi bir çağrışım kazandırmaz, çağrışım kazandırmadığı gibi de o müzik müzik olmaktan çıkar. Ama bir de müziği ahengine göre dinleyen kişide öyle çağrışımlar meydana gelir ki o müzik onu mutlu eder.

  İşte müziğin hayatımızdaki bu nedenleri bizim hayattaki ufkumuza değer katacaktır.


  Mustafa Öztürk

 2. Ezlem
  Üye

  Müzik ruhun gıdasıdır. Müzik dinlerken kendimizi dinlenmiş ve huzurlu hissederiz. Bazen hüzünlenir bazen neşeleniriz. Müzik bizde farklı duygular uyandırır. İnsan müzik dinlerken kendini ritme verir.
+ Yorum Gönder


müzik ile ilgili kompozisyon