+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kompozisyon Örnekleri Forumunda Gündüz kandilini hazırlamayan gece karanlığına mahkumdur kompozisyon Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Gündüz kandilini hazırlamayan gece karanlığına mahkumdur kompozisyon
  Gündüz kandilini hazırlamayan gece karanlığına mahkumdur Komposizyon
  özdeyişteki kelimelerin mecaz anlamları üzerinde düşünüp aralarında ilişki kurarsanız insanların birtakım zorluklara ve pişmanlıklara düşmemeleri için vaktinde tedbirli ve dikkatli davranmaları gerektiği fikrine varırsınız. Buna göre düşünce düzenini şu şekilde kurabilirsiniz:

  1 - Akıllı insanın tutumu ve kazançları;
  2 - Uğranılan zorluklarda ve pişmanlıklarda düşüncesizliğin,
  tedbirsizliğin rolü;
  3 - Fikir ve görüşlerin derlenmesinden çıkan yargı veya sonuç.


  ÖRNEK ÇALIŞMA:


  "Akıllı insan, kendini türlü zorluklara ve tehlikelere önceden hazırlayan, ileri görüşlü insandır. Normal bir olgunluğa sahip herkes, içinde bulunduğu şartlara göre kendini bekleyen türlü olayların nedenlerini ve neticelerini sezinleyebilir. Buna göre birtakım acılara, haksızlıklara ve pişmanlıklara düşmemek için tedbiri önceden almak gerekir. Kış yiyeceğini yazdan hazırlayan karınca daima tedbirli olmak gerektiği hususunda insanlar için ne güzel bir derstir!..
  İçinde bulundukları çaresizlikler nedeniyle bunalan, acı çeken, dövünen, hep "keşke" diye sızlanan insanlar, ağustosböceği örneği kendilerini hayatın türlü durumlarına hazırlamayan, sadece yaşadığı günün zevkini almak isteyenlerdir. Kendilerini ve çevresindekileri düşünmeyen böyle insanların, gelecekleri, karanlık ve tehlikelidir.
  Kendimizi bunalımlara, aciz ve güçsüz durumlara düşürmek istemiyorsak, bugünü yaşarken, yarını düşünmeli, doğabilecek her türlü soruna karşı hazırlıklı olmalıyız."
 2. Ezlem
  Üye

  Hayatta ne zaman ne olacağı belli olmaz. İşimizi şansa bırakmak yerine vaktinde çalışmalı ve gereken önlemleri almayı bilmeliyiz. Dikkatli davranırsak başımıza gelen zorluklara karşı şaşırmak yerine kolayca mücadele etmeyi biliriz.
+ Yorum Gönder