+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kompozisyon Örnekleri Forumunda Çok yaşamak elimizde değil fakat namımızı yaşatmak elimizde Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Çok yaşamak elimizde değil fakat namımızı yaşatmak elimizde
  Çok yaşamak elimizde değil fakat namımızı yaşatmak elimizde  "Hepimiz, ilahi kudretin sır dolu iradesiyle dünyaya geliyor, belli bir süre yaşadıktan sonra türlü şekillerde gelen ölüme çaresiz boyun eğerek hayata veda ediyoruz. Bilim ve tekniğin dev adımlarla ilerlemesine rağmen daima güçsüz kaldığımız nokta vardır. Bu da, doğmak gibi ölmenin de elimizde olmaması. Ölmemek şöyle dursun, istediğimiz kadar bir ömür sürmek bile irademiz dışındadır. Hiç kimse, yalnız uzun bir gelecek için değil, yarını için bile kesin bir garanti veremez.
  "ölüm" gerçeği karşısında zaman zaman bunalımlar geçiren insanoğlu, akıl, irade ve çalışmasını birleştirerek, eser meydana getirmek suretiyle bir bakıma manen ölümsüzlüğe kavuşma zaferini elde edebilir. "Eser" sözüyle kastedilen, sadece elle tutulur, gözle görülür, göz kamaştırıcı bir yapıt değildir. Hayatı iyi bir şekilde, çevresine faydalı olarak yaşamak, faziletli,'saygıdeğer bir insan olmak da eser yaratmaktır bir bakıma İnsanoğlunun kendi kendini yaratışıdır bu Her türlü eser bizim yaşamışlığımızın silinmez izidir; zaman geçtikçe değerlenir.
  Netice olarak, koyu bir acizlikle bir gün "yok oluverme" buhranlarına kapılmadan önce, tabiatı olduğu kadar kabul edip manen yaşamak istiyorsak, kendi şartlarımız içinde bir "iz" bırakmaya çalışmalıyız. Bu iz üzerinden geçecek olanlar, bizi iyilik, saygı ve minnetle andıkları zaman, bir bakıma ölmemiş; yaşıyor sayılırız. İşte üstün bir yaratık olarak bizim de kudretimiz bu yoldadır."
 2. Ezlem
  Üye

  Bir insan ömrünün ne kadar süreceğini bilemez ve bu konuda müdahale etme gibi bir şansı yoktur. Kimse sevdikleri kişiler tarafından unutulmak istemez. İnsanların biz yaşamıyor olsak bile ardımızdan iyi şeyler söylemesini, bizleri daima anmalarını istiyorsak insanlara karşı iyi davranmalı, onlara faydalı işler yapmalıyız.
+ Yorum Gönder