+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kompozisyon Örnekleri Forumunda Herkes düşünceme katılırsa yanılmış olmaktan korkarım kompozisyon Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Herkes düşünceme katılırsa yanılmış olmaktan korkarım kompozisyon
  Herkes düşünceme katılırsa yanılmış olmaktan korkarım Komposizyon

  "Gerçeklerin fikir çatışmalarından doğduğu bilinen bir şeydir. İyi eğitim görmemiş veya gördüğü eğitimi hazmedememiş bazı kişiler vardır. Bunlar, her düşündüklerini tek doğru olarak kabul eder; çevrelerindekileri de kendileri gibi düşünmeğe zorlarlar. Bunun çok yanlış bir tutum olduğu apaçıktır.
  Olgun insan, kendinin olduğu kadar başkalarının da düşünce ve fikirlerine saygı duyar; onlara önem verir. Düşüncenin niteliği, sonsuza kadar genişlemesidir. Biz bir fikir yaratır veya bir yargıya varırken bazı durumları hesaba katmayabilir, ihmal edilmemesi gereken noktaları unutabiliriz. Bunlar, başkalarının düşünceleri ve uyarmalarıyla aklımıza gelebilir. Yalnız el elden değil; kafa da kafadan üstündür.
  Başkalarını kendimiz gibi düşünmeye zorlarsak, çevremizdeki dalkavuk sayısını artırdığımız gibi, yanılmış ve aldanmış olmak kaderinden de kendimizi kurtaramayız. Çeşitli sebeplerle bir şey hakkında düşüncelerimiz sakat veya yanlış olabilir. Karşı bir düşünceyle karşılaştığımız zaman hemen alabora olmamıza gerek yoktur. İnsanın hatasını kalabalık bir ortam içinde de olsa kabul edebilmesi olgunluktur. Asıl hata, kibir ve büyüklük yüzünden körü körüne yanlış düşüncede ısrar etmektir."
 2. Ezlem
  Üye

  Herkes düşünceme katılırsa yanılmış olmaktan korkarım Komposizyon örneği


  Şu ana kadar yeryüzünde ortaya çıkan bütün düşüncelerin zıttı vardır ve olmalıdır. İnsanları diğer canlılardan ayıran bu özellik sonuna kadar kullanılmalıdır. Herkes aynı düşünseydi yenilenme olmaz, toplumlar geri kalırdı. Fikir çatışmaları insanları iyiye ve doğruya götürmede yardımcıdır.

+ Yorum Gönder