+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kompozisyon Örnekleri Forumunda Dilimizi korumak ile ilgili kompozisyon Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Dilimizi korumak ile ilgili kompozisyon

  Dilimizi korumak ilgili kompozisyon çalışması

  Dilimizi Nasıl Korumalıyız.

  Kültür mirasının nesilden nesile aktarılması dille mümkün olmaktadır. Bizim de kültür hazinelerimiz Türkçemizin zenginliği, canlılığı sayesinde günümüze kadar ulaşmıştır. Atalarımız biliyordu ki; Dilini kaybeden bir millet, her şeyini kaybetmiştir. Bu bilinçle Türkçemize sahip çıktıkları için onların eserleri günümüzde de el üstüne tutulmaktadır.
  Türkçeyi korumak ile ilgili afiş1.jpg

  Cemil Meriç diyor ki “Kamusa uzanan el, namusa uzanmıştır.” Bizim için dil ne kadar kutsal ve değerlidir, bu cümleden çok net olarak anlayabiliriz. Peki bu kadar önem arz eden bir konuda biz ne kadar duyarlıyız?

  Türkçemiz zevksiz, yabancı artığı kelimelerle doldurulmuş. Afedersiniz yerine pardon; Allaha ısmarladık ya da hoşçakal yerine hadi baay; teşekkür ederim yerine mersi… gibi ne idüğü bilirsiz bir sürü kelime Türkçemize yerleştirilmiştir.

  Yabancı dil özentisi almış başını yürümüş. Yabancı dilde kelimeler kullanmak suretiyle kendini kültürlü, modern göstermek gayretinde olan kimliksizlere ne demeli?

  Anaokuluna kadar giren ve birçoğumuzun da gurur duyduğu (!) İngilizceyi nasıl tarif etmeli? Hazırlık sınıfı adı altında bir yıl boyunca yabancı dille eğitim verip bunu da övünç meselesi haline getirmeyi ne şekilde yorumlamalı?

  Türkçemizde karşılığı yokmuş gibi tabelaları, iş yeri adlarını tarzanca ile doldurmayı hangi şeref kürsüsüne koymalı?

  Ya anadilini henüz konuşmaya başlayan çocuklarımızın dilinden düşmeyen “bye bye” ifadesini nasıl algılamalı?

  Bütün bu bilinçli tasfiye karşısında biz duyarlı Türklere düşen çok önemli görevler var. Öncelikle insanı onurlu kılan dilin kendi dili olduğu bilincine varmak… Uydurma birkaç yabancı kelime kullanmanın sadece ve sadece düşüklük ve soysuzluk olduğunu idrak etmek…

  Çocuklarımızı “bye bye” mantığından kurtarıp halkımızı yabancı dil sevdasından vazgeçirip öncelikle Türkçe aşkını onların kalbine nakşetmek…
  Canım birkaç yabancı kelime kullanmakla ne çıkar, düşüncesini bırakıp ufkumuzu güzel Türkçemizle süslemek…

  Ayrıca çocuklarımızı emanet ettiğimiz öğretmenlerimizin dilimizi doğru kullanması ve en güzel şekilde öğretmesi gerekir. Ve daha önemlisi bunu devlet politikası haline getirip bütün kurum ve kuruluşlara Türkçe sevgisini aşılayıp ‘Türk evladına Türkçeden başka bir dil yakışmaz’ anlayışını yerleştirmek lazımdır.

  Bütün düşüncelerimizden, yabancı dile kökten karşıyız manası çıkarılmamalı. Biz art niyetli ve yarım yamalak verilen yabancı dille eğitimin taraftarı değiliz. Önce kendi dilimiz öğretilsin ve öğrenilsin; daha sonra lazım olana, gerektiği şekilde gerektiği kadar yabancı dil öğretilsin. Türkçe bizim kalbimiz; kalpsiz yaşamak ne mümkün?
 2. Ezlem
  Üye

  Dil en önemli iletişim yoludur ve bir kültür aracıdır. Bir milletin kullandığı dil kendine özgü olmalı, başka milletlerin etkisi hissedilmemelidir. Dilimizi korumak için yabancı sözcük kullanmaktan kaçınmalı, kullananları uyarmalıdır.
 3. Ziyaretçi
  teşekkür ederim çok güzel yazmışsınız ve kelimeler çok anlaşılır, açıkça ifade edilmiş. nihayet türkçemiz anlaşılır bir durumda ifade edilmiş bu sitede . işte bu yüzden çok güzel.
 4. Ziyaretçi
  süper bir yazı olmuş fakat ne yazık ki bu yanlış çok fazla yapılmaktadır.Bence bu yanlışın giderilmesi için bir proje geliştirilmeli ve bu proje hayata geçirilmelidir.Aksi takdirde ilerleyen zamanda Türkçemiz eskiyen pörsüyen özelliğini yitirmiş bir dil olarak konuşulmaktadır.yada daha kötüsü zamamnla Türkçemiz unutulabilir. bu ise bizim kötü sonumuz olabilir.

 5. Ziyaretçi
  Dilimizi korumak için güzel Örnekler vermişler bence süper olmuş teşekkürler
  😄😝😜😃😃😃😃😃😃😃

 6. Ziyaretçi
  Türkiye ve Türkçe'yi korumak biz gençlerin boynumuzun borcudur

 7. Ziyaretçi
  Çok güzel olmuş ellerinize sağlık. Hepinizi burdan selamlıyorum.

 8. Ziyaretçi
  Hazırlık sınıflarında ki insanlar cidden iyi İngilizce dersi aldıkları ve bunun faydası olduğu için övünürler.Yazdığınız yazıda yabancı dile kapalı bir toplumu ele almışsınız.Türkçeyi bozmamalıyız ama başla dilleri bilmek,öğrenmek övünülmesi gereken bir özellik

 9. Ziyaretçi
  vallamı
  afferin kızıma çok bişey biliyormuş ben 3 dil biliyom (fransızca ingilizce almanya) ne işime yarıyo . şaka krdş çok işe yarıyo

+ Yorum Gönder


dilimizi yabancı dillerin etkisinden korumak için neler yapabiliriz kompozisyon,  dilimizi yabancı dillerin etkisinden korumak için neler yapabiliriz,  dilimizi korumak için neler yapmalıyız kompozisyon,  dilimizi korumak için neler yapabiliriz,  dilimizi korumak ile ilgili kompozisyon,  türkçemizi nasıl korumalıyız kompozisyon