+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kompozisyon Örnekleri Forumunda Denizler Hakkında Kompozisyon Örneği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Denizler Hakkında Kompozisyon Örneği
  Denizler Hakkında Kompozisyon Örneği  Deniz, yer kabuğunun çukur bölümlerini kaplayan, birbiriyle bağlantılı, tuzlu su kütlesidir. Dünya yüzeyinin büyük bir bölümünü kaplayan denizler başlıca su kaynaklarıdır. Balıkçılık, turizm, ulaşım alanlarında doğal kaynak olan denizler bulundukları yere hem zenginlik hem de birçok açıdan kolaylık sağlar.

  Açık engin denizler olan Atlas, Arktik, Hint, Büyük, Güney Okyanusları dünya üzerindeki en büyük su kütleleridir. Okyanuslarla bağlantısı olmayan denizler daha küçük çaplıdırlar, fakat bulundukları yer açısından yine de önem taşırlar. Aral Gölü, Hazar Denizi, Lut Gölü, Büyük Tuz Gölü okyanusla bağlantısı olmayan denizlerdir.

  Ülkemizin üç tarafının denizlerle çevrili olması coğrafi konum, taşımacılık, geçiş yolları üstünde olma, balıkçılık, ticaret, doğa zenginliği gibi açılardan önemli bir ülke olmamızı sağlar. Akdeniz, Ege, Marmara Denizi ve Karadeniz ile ülkemiz oldukça zengin coğrafi koşullara sahiptir. Ülkemizde bu denizlerin ılımanlaştırıcı etkisi turizm başta olmak üzere hayvan çeşitliliği, ürün çeşitliliği, yerleşim şekilleri gibi farklı unsurları şekillendirir.
 2. Ezlem
  Üye

  Denizler dünyanın her yerinde olan tuzlu sulardır. Dünyanın büyük bir kısmı denizlerden oluşur. Denizler insan yaşamını pek çok yönden olumlu etkiler. Balıkların hayatlarını sürdürmesi sağlar.
+ Yorum Gönder