+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kompozisyon Örnekleri Forumunda Görgü Kuralları İle İlgili Kompozisyon Örneği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Görgü Kuralları İle İlgili Kompozisyon Örneği
  Görgü Kuralları İle İlgili Kompozisyon Örneği
  Görgü kurallarına uymak diğer insanlara saygı göstermektir ve onların duygularına önem verdiğiniz mesajını göndermek demektir.Toplum hayatının düzenlenmesinde etkili olan genel görgü kurallarına uyan kişileri; terbiyeli, saygılı, nazik ve saire şeklinde nitelemek mümkündür.
  Bu kurallar toplumdaki uygarlık düzeyinin de göstergesi olabilir. İnsanın bencil, kaba düşüncelerden sıyrılarak, başkalarına karşı davranışlarını bir düzene koyması , onun duyarlı ve nazik olmasını sağlar. Bu da insanların birbirleriyle olan ilişkilerini sağlıklı ve tutarlı olmasına neden olur.
  Görgü kuralları, bir toplumun ayrı ayrı bölgelerinde farklı olduğu gibi değişik uluslarda da farklılıklar gösterir.
  Dış görünümle güç elde edebileceği ancak bu yeterli değildir. Dış görünümün mutlaka, iş dünyasında ve toplumda kendini uygun bir sunma şekli ile desteklenmesi gerekmektedir. Kibar tavırlar; iyi terbiye, zeka ve eğitim, toplum ve işle ilgili şartlara hassas olmanın göstergesidir. Uygun dış görünüm ya da giysi, kapıdan geçmenizi sağlar. Yerinde tavırlar ve görgü kuralları, bir yere ait olduğunuzu gösterir. Aslında bir çoğumuz, burada bahsedilen şeyleri zaten biliyoruz, ama genellikle bunların öneminin farkında değiliz.
  Başarılı insanların çoğu, düzgün görünüm ve görgü kurallarının, doğru kullanıldığında sadece hayatta kalma mücadelesinde güç vermekle kalmayıp, yukarı doğru tırmanmada gerçek bir avantaj sağlayan kişisel ilişkileri kolaylaştırdığını çabuk kavramışlardır.
 2. Ezlem
  Üye

  Adab-ı Muaşeret adını verdiğimiz görgü kuralları toplum içerisinde her insanın uyması gereken kurallardır. Görgü kuralları kişinin karşısındakine olan söz ve davranışlarını, oturuşunu, yemek yeme adabını ve benzeri konuları kapsar. Bu kurallara uymayan insanlar toplumda dışlanır ve ayıplanırlar.
+ Yorum Gönder


görgü kuralları hakkında bilgi,  adabı muaşeret ile ilgili kompozisyon,  adabı muaşeret kompozisyon