+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kompozisyon Örnekleri Forumunda 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Hakkında Kompozisyon Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Hakkında Kompozisyon
  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Hakkında Kompozisyon  23 Nisan 1920 Büyük Millet Meclisi’nin açılış günüdür. Her 23 Nisan günü Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı birlikte kutlarız.
  23 Nisan tarihine bu anlamın yüklenmesinin nedeni ulusal egemenlik kavramından gelen ulusun yönetimde söz hakkı sahibi olduğunu vurgulama istediğidir Meclis kurulmadan önce imparatorluk döneminde yönetim tek kişinin yani padişahın elindeyken meclisin kurulması ile halk yönetime birebir katılma olanağı bulmuş ve yönetimde söz sahibi olmuştur “Ulusu yine ulusun azim ve kararı kurtaracaktır Tek bir egemenlik vardır, o da ulusal egemenliktir” sözü ile durumun önemini vurgulayan Mustafa Kemal Atatürk bu bayram ile egemenlik kavramının sürekliliğini sağlamayı amaçlamıştır

  23 Nisan’ın çocuklara armağan edilmiş olması bir toplumun temelini, geleceğini oluşturan küçük dimağlara ne derece önem verildiğini gösterir Bugün dünyanın dört bir yanından bir araya gelen çocuklar ile birlik ve beraberlik duygusu içerisinde kutlamalar yapılır, oyunlar oynanır, şiirler okunur, müsamereler düzenlenir, devlet kademesindeki birçok birimin yönetimi o günlüğüne çocuklara bırakılır Dünyada kutlanan ilk çocuk bayramı 23 Nisandır Mustafa Kemal birçok alanda yaptığı yenilikler ve ileri görüşlülüğünü bir kez daha bu bayramı çocuklara armağan ederek göstermiş, geleceğimiz olan çocuklara sadece onlara ait olan bugünü armağan etmiştir
 2. Ezlem
  Üye

  23 Nisa 1920 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi açılmıştır. Atatürk de bu önemli tarihi çocuklara armağan etmiştir. O günden beri 23 Nisan tüm dünyada çocuk bayramı olarak anılır ve ülkemize bu bayram için başka ülkelerin çocukları gelir.
+ Yorum Gönder