+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kompozisyon Örnekleri Forumunda Bayramın İnsan Üzerindeki Etkisinin Kompozisyon Örnekleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Bayramın İnsan Üzerindeki Etkisinin Kompozisyon Örnekleri
  Bayramın İnsan Üzerindeki Etkisinin Kompozisyonu
  Bayramlar bir ülkenin milli ve dini dayanışma günleridir Bayram günlerinde insanlar temiz giyinerek, özenle hazırlanarak, birbirlerini ziyaret ederler Milli ve dini görevlerini yerine getirirler

  Bayram gelmeden evlerde hazırlıklar yapılır, evler temizlenir, çeşitli yemekler, tatlılar hazırlanır Bu hazırlıklar gelecek misafirler için yapılmaktadır Hazırlanan yemekler, tatlılar konuklara ikram edilir.

  Genellikle büyük kentlerde yaşayan insanlar yaşam zorlukları ve geçim sıkıntıları nedeniyle, o kentte yaşayan akraba ve tanıdıklarını fazla ziyaret edemezler İşlerine diğer ihtiyaçlarına zaman harcadıklarından fazla zamanları kalmayabilir Bu bakımdan bayram günleri tatilde olduğundan büyüklerini ve diğer akraba ve tanıdıklarını ziyaret ederler Bayram günleri bu nedenle özel bir önem taşımaktadır Bayramlarda birbirini görmeyen daha önce çeşitli sebeplerle birbirine kırgın kimseler ile barışıp, bayramı birlikte kutlarlar.

  Bayram günleri kırgınlıklar biter Hoşgörü ve sevgi ön planda tutulur Büyükler, yaşlılar hatırlanır Çocuklar el öperek, para toplama yarışına girerler Gençler akranları ve arkadaşları ile birlikte olurlar Bu özel günler her yaştaki insana özel bir anlam vermiştir.

  Bayramlar özel günler oldukları için onlara gereken önemi ve değeri vermek gerekmektedir En küçük bireyden en yaşlı olana kadar her dostumuzu yakınımızı hatırlamalıyız Dostluklar, akrabalıklar bugünlerde daha da pekişmelidir

  Son zamanlarda maalesef bayramlar eski anlam ve önemlerinden değer kaybetmiştir Her insan “ Nerede o eski o bayram günleri” diyerek, bugünlere sitem etmektedir Bayramlar değişmemiştir değişen sadece insanlardır Bugünleri tatil yapmak ve dinlenmek olarak kabul eden insanlardır.

  Bayrama ve bayram günlerine gereken değeri ve önemi verirsek, eski bayram günlerini aramaya, özlemeye gerek kalmayacaktır.
 2. Ezlem
  Üye

  Bayramlar dini ve milli bayramlardır. Toplumlar bayram geldiği vakit mutlu ve neşeli olurlar. Çünkü o bayrama günlerce hazırlık yapmışlardır. Bayram günü geldiğinde o günü doğal olarak kutlamak isterler.
+ Yorum Gönder


bayramların insanlar üzerindeki etkileri,  bayramların halk üzerindeki sosyal etkileri