+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kompozisyon Örnekleri Forumunda Alçak Gönüllülük ile ilgili kompozisyon Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Alçak Gönüllülük ile ilgili kompozisyon
  Alçak Gönüllülük ile ilgili kompozisyon
  Alçak gönüllülük tam anlamıyla kibir ve gururun karşıtıdır..Yetersizlik,korkaklık ve güvensizlik değildir..

  İnsanın kendini küçük görerek alçaltması da değildir..

  İnsanın kendi değerlerini,yeteneklerini,olumlu ve olumsuz yanlarını iyice bilerek;kendini olduğundan başka türlü görmemesi ve göstermeye kalkışmamasıdır..


  Alçak gönüllülük,benlik tutkusundan kurtulmayı bilmek,gösterişe değil öze önem
  vermek,gereksizcesine övünmemek,övülmeyi de beklememektir..

  İnsanın gerçekten
  alçak gönüllü olabilmesi için önce kendine karşı dürüst olması sonra da karşısındakilere karşı dürüst olması gerekir..Alçak gönüllü kişiler aynı zamanda mütavazi kişilerdir..


  Şimdi biraz kendimizden bahsedelim..Acaba ne kadar alçak gönüllüyüz..

  Kibirimiz veya
  gururmuz alçak gönüllüğümüzü bastırıyor mu?Alçak gönüllü olmak ne kaybettirir..


  Hepimiz alçak gönüllüğün anlamını biliriz ama uygulamada varmıyız

  Akşam yatarken çocuğumuzla çocuk olabiliyor muyuz?Ya da evimize misafir gelen cadı kaynanamızı ne kadar tebessüm edebiliyoruz..?Her hareketine ne kadar hoş karşılayabiliyoruz


  Sabah yolda gördüğümüz her hangi birisine gülümsemek çok mu zor?Yürüyen yaşlı
  birini yardım etmek,gönlünü almak çok mu zor..?Çok zengin olmak birisine yardım etmemizi,gönlünü almamızı engel mi?Çok güzel olmak karşımızdaki insanın karşısında böbürlenmemizi mi gerektirir..Alçak gönüllü olmakla,birilerini yardım etmekle ne kaybederizKendi çıkarımız için mi yardım etmeli birilerine? Niye içimizde hırs var?

 2. Ezlem
  Üye

  Bir insan hangi maddi güce ve başarıya sahip olursa olsun başkalarına karşı mütevazi davranmayı bilmelidir. Alçak gönüllü olmak erdemli ve kibar bir davranıştır. İnsan güzel davranışlar edinmelidir.
 3. Zühre
  Devamlı Üye
  kendini bilmek konulu kompozisyon

  Kendini Bilmek


  İnsan hayatında neler yaptığını, neler yapmadığını veya neler yapabileceğini bilmelidir. Bir insanın kendini bilmesi demek doğrusuyla yanlışıyla kendini kabul etmesidir. Kendini bilmek aslında bir deyimdir. Bu deyimle anlatılmak istenilen insanın kendini tanımasıdır. Birçoğumuz kendimizi nasıl olur da tanımayız diye düşünmüştür. Evet bazen kendimizi tanıyamıyoruz. Olaylara öyle tepkiler verebiliyoruz ki bunu ben mi söyledim, ben mi yaptım diye düşünüyoruz. Zaten bizi de insan yapan en önemli özelliğimizdir. İnsan ne kadar istese de kendini tanıyamıyor.

  Bir insanın kendini bilmesi ancak dostlarının yardımıyla olur. Çünkü dostlarımız bizim aynamız olup kendimizi tanımamıza yardımcı olur. Atalarımız insanın kendini bilmesinin önemine dikkat çekmek için güzel bir tekerleme uydurmuşlar.
  kendini bilmek
  “Sen seni bil, sen seni, bilmez isen sen seni patlatırlar enseni” bu tekerleme ile anlatılmak istenilen insanın kendisini tanımasıdır. Eğer insan kendisini tanımaz ve hataya düşerse ki düşer. Başımız derde girebilir. Başınız derde girmese bile yaptıklarınızdan pişmanlık duyarsınız.

  Kendinizi bilmek için çevrenizin sizin için ne düşündüğünü, hangi davranışlarınızı sevip sevmediğini, hakkınızdaki düşünceleri önemseyin. Bu görüşler sizin birer aynanız olup kendinizi bilmenize yardımcı olur.

+ Yorum Gönder


alçak gönüllülük ile ilgili kompozisyon,  alçak gönüllülük ile ilgili yazı,  alçak gönüllülük ile ilgili kompozisyon örnekleri,  alçakgönüllülük ile ilgili kompozisyon,  alçak gönüllülük kompozisyon,  alçak gönüllülük ile ilgili örnekler