+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kompozisyon Örnekleri Forumunda Kurtuluş Savaşı ve Atalarımız İle İlgili Kompozisyon Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zarafet
  Üye

  Kurtuluş Savaşı ve Atalarımız İle İlgili Kompozisyon
  Kurtuluş Savaşı ve Atalarımız İle İlgili Kompozisyon


  Nice şehit vermemize rağmen kazanamamıştık 1.Dünya Savaşını. Yurdumuz düşmanlar tarafından işkâl edilmişti. Yüreklerimizdeki ateş sönmeden tek umudumuz yeni bir savaş hazırlığı idi.

  Kana doymuyordu toprak. Daha kaç annenin ciğeri yanacak kaç evin bacasına ateş düşecekti? Kim bilir daha kaç çocuk yetim ve öksüz kalacaktı. Bizler sıcacık battaniyelerimize sarılırken onlar kanlı şehit kefenlerine sarılıyordu. Bizler yuvamızda otururken onlar mermi taşıyordu. O da bir çocuktu, çocukluğunu yaşayamamış bir çocuk. Bir çocuk ne isterdi ki park, oyuncak ve çikolatadan başka? Fakat o bunları bilmiyordu bile. Onun tek hayali ve bitmeyen duası savaşın bitmesiyle birlikte ailesinin yanında olmasıydı. Her an korkuyla yaşıyordu Türk kadını. Her atılan bombayla çığlıklar yayılıyor, feryatlar yakılıyor, yürekler sızlıyordu.

  Kurtuluş Savaşı’nda M. Kemal Atatürk önderlik etmişti. Tam 4 yıl sürmüştü bu gönüllerin destanı. Bu destan uğruna nice şehitler verilmiş, iç ve dış düşmanlarla zorlu mücadeleler yaşanmıştı. Artık egemenlik halkın elindeydi. Yurdun dört bir yanına bayram kokusu sinmişti. Serildi yurdun önüne yeni parlak ufuklar, kayboldu kızgın kara bulutlar. Açıldı kırmızı beyaz göklerin süsü… Kutsal topraklarda güçlü bir ulus ilan edildi. Bugün zaferdi, bugün bayramdı, bugün şandı, bugün şerefti, bugün kurtuluştu. Bugün 29 Ekim Cumhuriyet Bayramıydı.

  29 Ekim Cumhuriyet Bayramınızı yüreğimin en derinindeki sevgiyle damarımda damla damla akan hürriyetimle kutluyorum. Atam ve vatan uğruna canını vermiş ey şehitler, sizlere selam ve sevgi olsun. Biz Türk çocuğu, Türk evladıyız. En kutsal görevimiz, kan kokusuyla altın değerini almış bu toprakları ebediyen muhafaza etmektir. Her yanımda taşta, toprakta olan siz atalarımı saygı ve sevgi ile anıyorum.
 2. CAVİDAN
  Devamlı Üye

  Osmanlı İmparatorluğu Birinci Dünya Savaşına Almanya'nın yanında katılmıştı. Bunun üzerine, Mustafa Kemal, Başkomutanlığa getirildi. İlk önce ordunun gereksinimlerinin karşılanması için Türk milletinden yardım istedi. Mondros Ateşkes antlaşmasının hemen ardından işgaller başladı.
+ Yorum Gönder