+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kompozisyon Örnekleri Forumunda Ummadık taş baş yarar atasözü kompozisyon Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zeyneb
  Bayan Üye

  Ummadık taş baş yarar atasözü kompozisyon
  Ummadık taş baş yarar atasözü kompozisyon

  Atalarımızın bizlerin hayatına yön verebilmek için söylemiş olduğu bazı anlamlı ve uyarı niteliği taşıyan bazı cümleler vardır. Bu cümleler zamanında onların başına gelip ve ders çıkardıkları olaylardan esinlenerek yazdıkları bizlerin iyiliğini düşünerek söylenen anlamlı cümlelerdir. Bu ata sözlerinde günlük hayatta karşımıza çıkan yüzlerce örnekleri vardır. Bu günkü konumuzda sizler için bu ata sözlerinden biri olan ummadık taş baş yarar atasözüyle ilgili bir kompozisyon hazırladık.

  Ummadık taş baş yarar; Kendisinden bir şey beklemediğimiz hatta yetersiz gördüğümüz bir kişinin kendisinden ummadığımız kadar başarılı bir iş başarır ki hepimiz bu duruma şaşırıp kalırız. İşte böyle durumlarda en çok kullanılan ata sözlerinden biridir.

  Bu ata sözünden insan kendine dersler çıkarmalıdır. Burada asıl anlatılmak istenen kişilere karşı önyargılı olmadan onları küçük görmeden elinden geldiği kadarıyla o işi başarabileceğine inanmak, hatta bunu yapabilmesi için ona destek olmalıyız. Ki aynı durum bizimde başımıza gelebilir..Umarım derslerinizde yazımızın bir az olsun faydası olmuştur.
 2. Zeyneb
  Bayan Üye

  Atalarımız başından geçen olaylarla tecrübe ettikleri durumları sözlerle yalınlaştırmış ve bizim hayatımıza yön vermek istemişlerdir. Bizim iyiliğimiz için zarar görmememiz için söylenmiş olan bu sözler gün içinde karşımıza çıkabilmektedir. Bugünkü yazımızda ise sizler için ‘Ummadık taş baş yarar’ atasözümüzü bir kompozisyonla anlatacağız.

  Biri vardır tanıdığınız bildiğiniz. Sessiz sakin belkide yetersizdir. Bir şey beklemezsiniz ondan. Bekleseniz bile başaramayacağını bilirsiniz. Fakat birde bakarsınız ki öyle bir durumun üstesinden gelmiştir ki şaşırıp kalırsınız. İşte böyle durumlarda bu söz çıkar karşımıza ‘ Ummadık taş baş yarar ‘.

  Bu sözden kendimize derler çıkarmamız gerekir. Bu atasözünde asıl vurgulanmak mesaj insanlara karşı asla ön yargılı olmamamızdır. İnsanları küçük görmeden onları aşağılamak yerine onlarında başarılı olabileceklerini göz ardı etmemek aynı zamanda onlara destek olmalıyız. Bir gün aynı durum bizim de başımıza gelebilir.

 3. Ziyaretçi
  çok sağolun kompozisyon ödevim için çok işe yaradı..
 4. Ziyaretçi
  vallahi çok güzel oldu elinize sağlık

 5. Ziyaretçi
  Harika! Yarın Türkçe Sınavım Var. Çalışmam İçin Harika bi Örnek Oldu. Teşekkürler.

+ Yorum Gönder


ummadığın taş baş yarar kompozisyon,  ummadık taş baş yarar kompozisyon,  ummadık taş baş yarar ile ilgili kompozisyon,  ummadığın taş baş yarar ile ilgili kompozisyon,  ummadık taş baş yarar atasözü ile ilgili kompozisyon,  ummadığın taş baş yarar kompozisyonu