+ Yorum Gönder
Eğitim Arşivi ve Kültür Sanat Forumunda Hastalığım ne olabilir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Hastalığım ne olabilir?
  40 yaşında bir bayanım.yaklaşık 8 senedir aynı kilomdaydım fakat 2 aydır yemekden yarım saat sonra çok aç kalmışım gibi bogaz ve gögüs kafesi arasında açlıkdan içim kazınıyor hissi oluşuyor ama karnım tok yemesem midem bulanıyor doktor ğastritve reflü dedi ama ben bu hastalık şikayetlerini yaşamıyorum 2 ayda 2 kilo aldım almakdanda korkuyorum bogazımda bir yumru hissi ara sıra hafif baş dönmesi sabahları azımda ya şekerimsi bir tat ya burukluk ailemde şeker hastalıkları var bana ne önerirsiniz.ayrıca bogazımda bir kapak varda okapak açıkmış gibi kızım sanki midemden azıma bir koku geldigini söylüyor teşekkür ederim yanıtlarsanız. 2. MEGASXL
  Devamlı Üye

  Gastrit ve Reflü

  Belirtileri zaman zaman karışsa da, GÖRH ve gastrit birbirinden tamamen farklı iki hastalıktır. Gastrit kelime anlamı olarak midede oluşan inflamatuar (iltihabi-yangısal) süreçleri ifade etmektedir. Bakteriyel bir infeksiyona (Helicobakter Pylori) ya da tahrişe bağlı olarak gelişebilir. Aşırı stresin neden olduğu yüksek asit salınımı nedeniyle baharatlı yiyecekler, alkol, kronik sigara kullanımı nonbakteriyel gastrite neden olabilir.

  Helicobakter Pyloriye bağlı gastrit, midenin hangi bölümünde tutunduğuna bağlı olarak uzun dönemde mide kanseri oluşturması riski nedeniyle son yıllarda çok önem kazanmıştır. Ülkemizde yaklaşık %60 Helicobakter Pylori pozitifliği olduğu öngörülmektedir. 1 ya da 2 haftalık antibiyotik kullanımıyla sağıltım olasıdır. Özellikle midenin üst bölümlerini tutan Helicobakter Pylori infeksiyonuna bağlı gastritte, asit salgısının azalması ve bakteriyel infeksiyonun oluşturduğu amonyak PPİ’nin ( Proton Pompa İnhibitörleri) asit baskılayıcı etkisini arttırması, GÖRH etkilerinin azalmasına yardımcı olmaktadır.

  Bu hastalarda Helicobakter Pylori tedavisi sonrasında reflü belirtilerinde artış saptanmıştır. Dolayısıyla bir çok yayında da gösterildiği gibi Helicobakter Pylori gastridi sağıltımıyla reflü semptomları arasında çoğu kez ters ilişki vardır.
+ Yorum Gönder


karnım tok ama midem kazınıyor,  hastalığım ne olabilir