+ Yorum Gönder
Eğitim Arşivi ve Kültür Sanat Forumunda Prematüre bebeğin kusma nedenleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Prematüre bebeğin kusma nedenleri
  prematüre bir bebeğim var 3 haftalık her beslenmeden sonra kusuyor ne yapmalıyım 2. Mineli
  Devamlı Üye

  Prematüre bebeğin kusma nedenleri hakkında bilgi


  Kusmaya yaşamın ilk yılında, diğer evrelere oranla çok sık rastlanır. Kusma nedenleri de çok çeşitlidir. Kusmaların değerlendirilmesinde, bebeklerin yaşının önemi büyüktür.

  Doğumdan ilk 24-48 saat içinde yenidoğan bebeğin kusmaları doğum şekline bağlı olarak, doğum eylemi süresince, anne kanalından geçerken yuttuğu bebeğin medisini aşırı derecede uyarıcı salgılar ve kanlı sıvılara bağlıdır. Bunlar kısa süreli, her bebekte görülen doğal ve zararsız kusmalardır. Yöne ilk günlerdeki kusmaları oluşturan bir diğer neden de, beslenme teknikleri ve gaz çıkarma yöntemlerinin iyi uygulanmamasıdır. Ufak yapılı düşük, doğum tartılı ve prematüre bebeklerde kusma ilk günlerde daha sık görülür. Bu tip kusmalar 1-2 çorba kaşığını geçmez.
  Kusmalar, dalgınlık, ateş ve ishal gibi diğer belirtilerde eklenir ya da 2. ve 3. haftada bol miktarda ve fışkırır tarzda her beslenmeden sonra başgösteren kusmalarda, süre kaybetmeden, bir çocuk hekimine başvurmak yerinde olur.
  Ayrıca, aşırı beslenme, yağlı besinler uzun süre sıcakta, güneş ışınlarının etkisinde kalınması, aşırı giyim, göbek bağının basıncı hep kusmaların sebebidir.
  Yukarıda sayılan geçici nedenlere bağlı kusmaların yanında bebeğin yaşıyla ilgili olarak görülen kusmaların sindirim sisteminin başlangıcından sonuna dek değişik seviyelerdeki doğmalık, tam, kısmi daralma ve tıkanmalara, görevsel ve sinirsel düzensizliklere bağlı da oluşunu da dikkatte tutmak yerinde olur.
  Bu nedenlerin dışında, üst, alt solunum yolları, orta kulak, merkezi sinir sistemi, mide-barsak ve idrar yollarının iltihabi hastalıkları ile kafa içinde .yer tutan kafa içi basıncını artıran urlar, (Tümörler) de birer kusma nedenidir. Bu nedenler, ortadan kaldırılınca kusmalar da durur. Hafif ve orta şiddetteki kusmalarda bebeğin iştahı yerinde ise ve tartıda kusmalara değin düzenli artmalar izleniyorsa kusmaları çok önemsenmemelidir. Bunlar kısa sürede bebeğin yaşı ilerledikçe kendiliğinden geçecektir. Kusan bir bebeğe, gelecek öğün saatine kadar besin vermemek yerinde olur.

+ Yorum Gönder


prematüre bebeklerin kusması,  prematüre bebek kusması,  prematüre bebeğin kusması,  prematüre bebeklerde kusma,  prematüre bebekler neden kusar,  prematüre bebek neden kusar