+ Yorum Gönder
Eğitim Arşivi ve Kültür Sanat Forumunda Melonom 4.evre de olan bir hasta tedavi sonucu bu hastalıgı yenebilirmi. Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Melonom 4.evre de olan bir hasta tedavi sonucu bu hastalıgı yenebilirmi.
  melonom 4.evre de olan bir hasta tedavi sonucu bu hastalıgı yenebilirmi. 2. Mineli
  Devamlı Üye

  Malign Melanom Hakkında Bilgi

  Malign Melanom, en öldürücü kanser türlerinden biridir. Cilt kanserleri içerisinde ise, en tehlikelisidir. Bu yazının amacı ise, herkesin okuması ve bu kanser türü hakkında bilgi sahibi olmasıdır. Çünkü diğer kanser türlerinin aksine, görünebilen alanlarda ortaya çıktığı için, kişinin kendi tarafından teşhis edilebilinir ve fark edilip, erken teşhis sayesinde kişi hayatını kurtarabilir.

  Malign Melanom, son zamanlar, küresel ısınmanın da katkısıyla hızlı bir ölüm grafiği çizmektedir. Örneğin İngiltere' de, erkekler arasında prostat kanserinden sonra en çok öldüren ikinci kanser türü olmayı son 1 yılda başarmış ve %30 gibi yüksek bir orana ulaşmıştır. Cilt kanserleri arasındaki ölüm sebeplerinin %77 si bu kanser türüne aittir.

  Genellikle benlerde oluşan bu kanser türü, erken teşhis edilemez ise, derinin altında ilerlemekte ve lenflere bulaşmaktadır. Bu da metasfaz ( vücuttaki diğer alanlara sıçrama ) safhasına geçmesi ve iç organlara bulaşarak en hızlı şekilde ölüme sebebiyet vermesine sebep olmaktadır. Bu riskler göz önüne alındığında, bu kanser türü hakkında mutlaka bilgi sahibi olmalı vücudumuza karşı tetikte olmalıyız.

  Kimler Risk Altında ?
  1) Açık tenli insanlar, koyu tenli insanlara göre, daha büyük risk taşımaktadırlar.

  2) Mavi ve yeşil göze sahip, sarı ya da kızıl saça sahip insanlar

  3) Vücudunda neredeyse hiç ben olmayan insanlar

  4) Vücudunda 50 den fazla ben olan insanlar

  5) Çil ya da doğum lekesine sahip insanlar

  6) Yakın ailesinde melanom öyküsüne sahip insanlar

  7) Güneş ışığına maruz kalan tüm insanlar  Malign Melanom Belirtileri
  Normal bir beni, malign melanom riski ya da enfektesi taşıyan bir benden ayırmanın temel olarak 4 yolu vardır.

  1) Asimetri : Normal benler genellikle yuvarlak olurken, melanomlar genellikle asimetrik ve girintili çıkıntılıdır. ( tek bir düz çizgi halinde bile olabilir )

  2) Renk : Normal benler tek renk olurlar. Kötü huylu benler ise, genellikle birden fazla renkli görünüme sahiptirler. ( Kahverengi - siyah )

  3) Ebat : Kötü huylu benler, genellikle 5 mm den büyüktürler. 5 mm in karşılığını bulmak için bir kurşunkalemin silgi tarafını kullanabilirsiniz. Bu alandan büyük benler, risk taşımaktadır.

  4) Sınırlar : Normal benler, düz bir sınırla vücuttan ayrılırken, kötü huylu benler düzensiz sınırlara sahiptirler.

  Bu 4 önemli özellik melanom tanısında çok önemlidir. Bunun yanı sıra, melanom riski taşıyan benlere de bir göz atmak gerekirse ;

  1) Yüz bölgesinde, el ve ayakta çıkan benler, diğer benlere göre daha büyük risk taşımaktadır.

  2) Vücutta leke şeklinde olan, dışarıya doğru bariz yükseklik taşımayan ( et beni gibi ) benler, yüksek risk taşımaktadır.

  Vücudunuzdaki benleri bu özellikleri aklınızda tutarak, kontrol etmek hayat kurtarabilir. Kaşıntı, kabarıklık, hızla ben ebatında ve boyutundaki değişkenlikler, melanom habercisi olabilir.

  Tüm bu tanılara karşın, melanom o kadar tuhaf bir kanser tipidir ki, tamamen zararsız görünen bir bende dahi ortaya çıkabilmektedir. Yine de belli başlı özelliklerini bilmek ve bu tarz bir belirtide, acil tarafından bir dermatologa görünmek en akıllıca hareket olacaktır. Dermatologlar, dermatoskopik inceleme ile, ben hakkında hemen bir görüşe ulaşacaklardır. Eğer risk görürlerse ya da şüphelenirlerse, kesin teşhisi koymak için biyopsi isteyeceklerdir. Melanom teşhisi ise, çok basit bir muayenehanede dahi, biyopside teşhis edilebilir bir kanser türüdür.

  Malign Melanomdan Korunma Yöntemleri
  Bu kanser türünden korunmak için en temel olay, güneşten sakınmaktır. Genel olarak, olay bu kadar özet ve sabittir. Tatilde, güneşin altında saatlerce yatmak, normal benleri hızla melanoma dönüştürebilir. Melanomun birincil etkeni güneş yanığıdır. Güneş' in artık eski güneş olmadığını, vücudumuza direkt zarar verdiğini unutmayalım.

  Bronzlaşmak ve yanarak hava atmak ( bunun nesiyle hava atılıyor halen anlamış değilim ) koskoca bir yaşamın sonu olabilir. Bu yazıyı okuduktan sonra halen bu riske girecek arkadaşlar varsa, başarılar diliyorum.  Malign Melanom Tedavisi
  Kesin teşhis konulduktan sonra ilk yapılan iş, melanomun ne kadar yayıldığını tespit etmektir. Bu nedenle koltuk altı bezleri alınıp, lenf kontrolü yapılır ya da pet scan. Radrosyon verilerek, kanserin ilerleme aşamalarına bakılır. 4 evreden oluşan bu kanser türünün 3. türü lenflere sıçraması, 4. evresi ise, iç organlara sıçramasıdır. 4. evrede hastaya yapacak çok birşey kalmamaktadır.

  Genel tedavi yöntemleri, kemoterapi, immünoterapi ( interferon ) vb.. tedavi yöntemleridir. Yazımın içeriğinin daha çok belirti ve teşhis aşamasında kalması için tedavi bölümüne çok girmiyorum. Yalnız konuyu detaylı incelerken bir çok kez karşılaştığım 2 adet ismi paylaşmak istiyorum. Dr. Süalp Tansan, Türkiye' de okuduğum yazılar arasında ismini en çok duyduğum ve tahminimce konu hakkında en ciddi bilgi sahibi insanlardan birisi. Yurtdışı için ise Los Angeles, John Wayne Cancer Institute de çalışan Dr. Morton ismini telaffuz edebiliriz. Hatta sanırım Dr.Morton' un prosedürlerden henüz geçememiş bir melanom aşısı da bulunuyor.

  Özet olarak, bu kadar tehlikeli ve ölümcül olan malign melanom, erken teşhis edildiği taktirde, kolaylıkla temizlenebilmektedir. Erken teşhis edebilmek ise, vücudunu düzenli olarak kontrol edebilmekle doğru orantılıdır. Arıza çıkarmaya çok müsait olan metabolizmamızı, lütfen düzenli kontrol edelim ve yaşamımızın değerini bilelim

  bi bunları bulabildim Allah acil şifalar versin

+ Yorum Gönder


malign melanom evreleri,  malign melanom evreleme,  malign melanom hastası ne kadar yaşar,  cilt kanseri 4.evre ,  melanom evreleri,  malign melanom 4. evre