+ Yorum Gönder
Eğitim Arşivi ve Kültür Sanat Forumunda yutkunma güçlüğü hangi hastalığın işareti Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  yutkunma güçlüğü hangi hastalığın işareti
  boş yutkunurken zorlanıyorum dilimde yanma boğazımda ve damağımda şiddetli ağrı var 2. Mineli
  Devamlı Üye

  Yutma Güçlüğü Hakkında Bilgi

  Yutma güçlüğü pek çoğumuzun hayatının bir döneminde karşılaştığı bir sorun. Genellikle üst solunum yolları enfeksiyonları gibi basit sorunlardan kaynaklansa da, bazen reflü, Alzheimer, inme, Parkinson gibi ciddi hastalıkların habercisi olabiliyor.
  NASIL TEDAVİ EDİLİYOR?
  Erken tanı konulduğu takdirde, yutma bozukluklarının tedavisinde oldukça başarılı sonuçlar alınıyor. Tedavi, altta yatan nedene göre düzenleniyor. Örneğin mideden yemek borusuna kaçış, yani reflü genellikle beslenme ve yaşam alışkanlıklarının değiştirilmesiyle ortadan kaldırılabiliyor. Bunun için; hazım kolay yiyeceklerden oluşan bir diyet ile sık aralıklarla ve az miktarlarda beslenmek, alkol ve kafeinden uzak durmak, geceleri yatağın başını yükseltmek, uykudan önceki üç saat boyunca yemek yememek gibi noktalara dikkat etmek gerekiyor.

  Ayrıca yemek borusunda darlık ve yapışıklık söz konusu olduğunda bu alanın endoskopla genişletilmesi gerekebiliyor. Altta yatan neden tedavi edilebilir bir hastalıksa, bu sorunun ortadan kalkmasına yönelik işlemler uygulanıyor. Tümör gibi bazı sorunların tedavisinde ise cerrahi yönteme başvuruluyor.
  ir doktora gitmenizi tavsiye ederiz ona göre size bitkisel tedavi yöntemleri verebilirm

+ Yorum Gönder