+ Yorum Gönder
Kuranı Kerim ve Kuran Ayetleri Forumunda Kurandan okuyalım Alak suresi ayet Oku Rabb'inin ismiyle ki sizi O yarattı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Kurandan okuyalım Alak suresi ayet Oku Rabb'inin ismiyle ki sizi O yarattı
  Kurandan okuyalım
  Alak suresi ayet Oku Rabb'inin ismiyle ki sizi O yarattı


  rahmanrahimolanallahnad.jpg
  Rahman Rahim olan ALLAH’ın adıyla

  Alak suresi ayet 1
  Oku Rabb'inin ismiyle ki sizi O yarattı.

  Girişte de açıklandığı gibi Melek "oku" dediğinde Rasulullah "Ben okuma bilmem" şeklinde cevap vermişti. Bundan anlaşılıyor ki Melek vahyi yazılı olarak getirmiş ve Rasulullah'ın bunu okumasını söylemişti. Çünkü eğer meleğin maksadı kendi söylediğini Rasulullah'ın sadece tekrar etmesini istemek olsaydı Rasulullah "Ben okuma bilmem" demezdi.

  Yani Rabb'inin ismiyle oku. Diğer ifadeyle "Bismillah" diyerek oku. Bundan anlaşılıyor ki Rasulullah vahiyden önce de yalnız ALLAH'ı Rabb olarak tanıyor ve biliyordu. Onun için "Rabb'in kimdir? denmeye gerek görülmemiştir. Yani burada sadece Rabb'inin ismiyle oku denmiştir.

  Burada "halak" kelimesi mutlak olarak kullanılmış ve neyi yarattığı belirtilmemiştir. Çünkü "Yaratan Rabb'inin ismiyle" denmesinden Kainatı ve içindeki her şeyi yarattığı kendiliğinden anlaşılmaktadır
 2. Fatma
  Administrator

  Alak, insanın yaratılış safhalarından olan aşılanmış yumurtayı ifade eder. Bu sureye “İkra’ sûresi” de denir. Her kim oruçlu ve abdestli olduğu halde Alak suresinin ilk beş ayetini yazar ve güneş görmemiş bir suyun içine koyup aç karnına içmeye devam ederse, hafızası kuvvetlenir ve temiz bir zihne sahip olur.
+ Yorum Gönder


bismillahirrahmanirrahim arapça,  bismillahirrahmanirrahim,  bismillahirrahmanirrahim yazısı,  arapça bismillahirrahmanirrahim,  bismillahirrahmanirrahim yazısı arapça,  arapça bismillahirrahmanirrahim yazısı