+ Yorum Gönder
Kuranı Kerim ve Kuran Hikmetleri Forumunda ABESE - Sûresinin İniş Sebebi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  ABESE - Sûresinin İniş Sebebi
  ABESE

  Mekke'de inmiştir 42 (kırkiki) âyettir. Adını "yüzünü ekşitti buruşturdu" anlamına gelen ilk kelimesinden almıştır. Bu sûrenin iniş sebebiyle ilgili olarak şöyle bir hadise nakledilmiştir: Efendimiz; Velîd Ümeyye b. Halef Utbe b. Rabîa gibi Kureyş'in ileri gelenlerine İslâm'ı anlattığı bir sırada âmâ olan Abdullah b. Ümmü Mektum gelir ve "Yâ Resûlallah! 'ın sana öğrettiklerinden bana da öğret" der. O esnada Resûlullah (a. s.) cevap vermez. Çünkü Kureyş'in bu ileri gelen kimseleri zaten kendilerine özel muamele edilmesini istiyorlardı. Efendimiz onları gücendirmek istemedi. Abdullah tekrar seslenince elinde olmayarak yüz hatları değişti. Bu esnada onlar kalkıp gittiler. Biraz sonra bu âyetler geldi. Resûlullah'ın bazı davranışlarını tenkit ve onu ikaz mahiyetinde gelen bu ve benzeri âyetler onun hak peygamber olduğuna en büyük delildir. Zira hiç kimse kendisini bu ºekilde tenkit etmez.
 2. Fatma
  Administrator

  Resulullah Sallallahü Aleyhi ve Sellem buyurdu ki: Kim Abese suresini okursa, kıyamet gününde yüzü sevinçli ve(cennetle müjdelenmiş olarak gelir. Allahu Teala o kimseyi dünyevi ve uhrevi maksadına nail eder. Birçok bela ve musibetlerden uzak olmasına vesile olur.
+ Yorum Gönder


abese suresinin iniş sebebi,  abese suresi iniş sebebi,  abese suresi nüzul sebebi,  abese suresinin indiriliş nedeni,  abese suresinin iniş sebebi kısaca,  abese suresinin iniş nedeni