+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Kuşlar Alemi Forumunda Kuşlar çevrelerini nasıl görür Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Kuşlar çevrelerini nasıl görür

  Kuşlar çevrelerini nasıl görür  Tohum, tane ve böceklerle beslenen küçük kuşların gözleri başlarının yanındadır. Sağ ve sol taraflarında nelerin olup bittiğini görebilirler. Besin ararken, düşmanlarını gözlerken her iki tarafa bakabilirler. Gündüz kuşlar, renkli gördüğü halde, gece yalnız grinin tonlarını görebilirler.
  Gözlerin ve kanatların ortak özelliği ancak bütünüyle gelişmiş bulundukları takdirde vazifelerini yerine getirebilmeleridir. Başka bir deyişle, eksik gözle görülmez, yarım kanatla uçulmaz. 2. Ziyaretçi

  Kuşları Diğer Canlılardan Farklı Kılan Görme Özellikleri

  ‘ Kuşlar insanlardan daha hızlı görüş gücüne sahiptirler ve daha geniş bir açıyı çok daha detaylı tarayabilirler. Bir kuş, insanın parça parça görererek algıladığı birçok görüntü karesini, tek bir bakışta bir bütün olarak görebilir. Bu nedenle kuşlar kara hayvanlarına göre daha karmaşık kompleks görme sistemlerine sahiptirler. Nitekim insanlara göre çok küçük gözlere sahip olan serçelerin gözlerindeki fotoreseptörlerin yoğunluğu bile insanlarınkinin iki katıdır. Serçelerin gözlerinde milimetre kare başına 400.000 fotoreseptör bulunmaktadır.

  ‘ İnsan gözünün aksine kuşların gözleri göz yuvalarına sabit oturmuştur. Ama kuşlar başlarını ve boyunlarını hızla çevirerek görüş alanlarını büyütürler.

  ‘ Bazı kuş gözleri çok iyi uzak görüşe sahiptir. Akbabalar gibi büyük avcı kuşlar, 3000 ya da 4000 metre mesafeden bir avı görebilir. Kartallar da aynı mesafeden bir balığı görebilirler. Bu kadar yükseklikten insanlar bir kuşu dahi görmezler.

  ‘ Bütün büyük kuşların çok yüksek yoğunlukta fotoreseptörleri vardır. Bu, daha çok görüntü hücresi ve daha iyi görüntü anlamına gelir. Örneğin avcı bir kuşun gözünde bir milyondan fazla görüntü hücresi bulunur.

  ‘ Bu yazıyı okumakta olduğunuz son bir dakika içinde, gözünüzü yaklaşık olarak 22 kere kırptınız. Bu sayede gözünüzün temizliği ve nemliliği sağlandı. Gözünüzü kırptığınız anda gözünüz saniyenin bir bölümü için vazifesini yerine getiremez. İnsan için büyük bir önem taşımayan bir anlık görüntü kaybı yüzlerce metre yükseklikte, büyük bir hızla uçan bir kuş için önemli bir problem teşkil edebilir. Oysa, bir kuş gözünü kırparken hiçbir zaman görüntüsünde kesinti olmaz. Çünkü kuşun, göz kırpma zarı denilen üçüncü bir göz kapağı vardır. Bu zar şeffaftır ve gözün bir yanından diğer yanına doğru hareket eder. Böylelikle kuşlar gözlerini tamamiyle kapamadan kırpabilirler. Suya dalan kuşlar için bu zar, dalgıç gözlüğü görevini görür ve göze zarar gelmesini engeller. Yani bazı kuşlar doğuştan dalgıç gözlüklerine, bazıları da pilot gözlüklerine sahiptirler.

  ‘ Tohum ve böceklerle beslenen küçük kuşlar, besinlerini kolayca bulabilmek için renkleri görme yeteneğine sahip olmalıdırlar. Geniş alanı görebilme zorunluluğu da vardır. Gözleri başlarının yan taraflarında olduğundan, her iki tarafta da besin arayarak büyük bir alana hakim olurlar. Bu sayede düşmanlarını da tespit ederler.

 3. Ziyaretçi
  Böyle bir sistemin varlığını tesadüflerle açıklamaya imkan yoktur. Allah’ın yaratışındaki kusursuzluk bir ayette şöyle ifade edilir:

  “O, biri diğeriyle “tam bir uyum” (mutabakat) içinde yedi gök yaratmış olandır. Rahman (olan Allah)ın yaratmasında hiçbir “çelişki ve uygunsuzluk” göremezsin. İşte gözü çevirip-gezdir; herhangi bir çatlaklık (bozukluk ve çarpıklık) görüyor musun?” (Mülk Suresi, 3)

  Yüce Allah’ın İlmi Sınırsızdır

  İnsanın çevresinde görebildiği ve göremediği herşeyi Yüce Allah örneksiz olarak yaratmıştır. Çeşitli kuş türlerinin Allah’ın dilemesi ve ‘Ol’ demesiyle, sahip olduğu kusursuz özellikler içeren gözleri de bu benzersiz yaratış örneklerindendir. Allah her kuş türüne yaşadığı koşullara ve beslenme ihtiyaçlarına göre en uygun göz çeşidini bahşetmiştir. Gözlerin her kuş türüne göre çeşitlilik gösteren özellikleri Rabbimiz’in belirlediği kanunlarla işlev kazanır. Allah hiçbir örnek yokken bu gözleri ve sahip olduğu her ayrıntıyı yaratmıştır. Rabbimiz’in herşeyi yaratan olduğu ayetlerde şöyle haber verilmektedir:

  “Allah, her canlıyı sudan yarattı. İşte bunlardan kimi karnı üzerinde yürümekte, kimi iki ayağı üzerinde yürümekte, kimi de dört (ayağı) üzerinde yürümektedir. Allah, dilediğini yaratır. Hiç şüphesiz Allah, her şeye güç yetirendir.” (Nur Suresi, 45)

+ Yorum Gönder


kuşlar çevrelerini nasıl görür,  kuşlar nasıl görür,  muhabbet kuşları nasıl görür,  kuslar cevrelerini nasil gorur,  muhabbet kuşu nasıl görür,  kuşlar renkleri görür mü