+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Kuşlar Alemi Forumunda Kuzey kutbu kırlangıcı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Kuzey kutbu kırlangıcı

  Kuzey kutbu kırlangıcı hakkında bilgiler

  Kuzey kutbu.jpg


  KUZEY KUTBU KIRLANGICI
  (Sterna paradisaea)
  Göçmen bir kuş olan bu hayvan yaz aylarında daha kutuplara yönelir. Saatte 4 km. hızla yol alabilir. Genel olarak yalnız yaşayan hayvanlardır ve yalnız yolculuk ederler. Göç yolculuğu yaklaşık 3 ay sürer. Balık ile beslenen bu hayvan yumurtalarını sahildeki kumlara bırakır.


  KUZEY KUTBU KIRLANGICI
 2. Ziyaretçi

  yeterli bilgi değil. lütfen birazcık daha araştırın
 3. Harbi @ kız
  Bayan Üye
  İsmi kıyı kırlangıcı olarakta geçmektedir ve daha ayrıntılı bilgi..


  yıllık 35 000 -36 000 kilometrelik gidiş-dönüş göç yolculuğu ile meşhurdur. Bu akıllara durgunluk verici yolculuğu göze alan kıyı kırlangıçları, önce Kuzey Kutbu’nun yazı esnasında üreme alanlarında dört aylık devamlı gün ışığmln tadını çıkarırlar. Bu kuşlar kuzeydeyken Kuzey Kutbu’yle 8 derece daha güneyi arasındaki kuşakta yaşarlar. Bununla beraber bu türün bazı üyeleri de 40 derece kuzey enlemi kadar güneyde
  yuva yaparlar. Esasen hepsi, göçleri esnasında Antarktika’ya kadar inmezler. Kıyı kırlangıcı görünüş itibariyle yakın akrabalarına benzer. Sırtı gri, karnı beyaz renktedir, başının tepesi siyah, baeaklarıyle gagası aldır.
  Gördüğümüz gibi, bazı deniz kırlangıçları pek o kadar uzun göç yolculuklarına girişmezler. Böyleleri ılık enlemlerdeki kıyı bölgelerine rağbet ederler. Genellikle koloni halinde yuva yapar ve kumda kazdıkları sığ girintilerin içine koyu kahverengi lekeli 1 – 3 beyaz yumurta yumurtlarlar. Beyaz tepeli «noddi» (Anous minutus) gibi bazı türler, çalıların üstünde yosundan yuva bina ederler. (Bu kuşun genelleşmiş «noddi» adı, bazı tabiat bilginlerince, dikkate değer evcilliğinden ve aptallığından ileri gelir. Başkaları ise, bu adın, kuşun, başka bir deniz kırlangıcıyle karşılaşınca başını eğme huyundan ileri geldiği kamsındadırlar. Peri deniz kırlangıcı (Gygis alba) tek benekli yumurtasını bir ağacın yatay bir dalının üzerinde dengeye getirir. Peru kıyısında yagayan înka deniz kırlangıcı (Larosterna inca), yumurtasını, suyun yüzeyinin yukarısmdaki bir kaya oyuğuna yerleştirir.
  Deniz kırlangıçları, martıların aksine çöpçü değillerdir. Erkekler ve dişiler renk ve irilik bakımlarından birbirlerine benzerler. Bazı deniz kırlangıcı çeşitleri siyah veya kahverengiyse de, çoğu beyazdır. Başlarının tepesi genel olarak siyah veya gri renktedir.
  Geçen yüzyıl sonunda birçok deniz kırlangıçları tüy ve yumurta hırsızları tarafından yok edilmişti.

  Alıntıdır…
 4. Ziyaretçi
  kutup kırlangıçları kaç yıl yaşar

 5. Ziyaretçi
  çok güzel bir site herkeze tavsiye edeceğim

 6. Ziyaretçi
  keşke daha detaylı bilgi verilseydi

 7. IŞILAY
  Devamlı Üye
  Kuzey Kutbu’nda Yaşayan Deniz Kırlangıçları

  Kuzey Kutbu’nda yaşayan deniz kırlangıçları, her yıl 30.000-40.000 km. kanat çırparlar. Bu kırlangıçların vatanları Kuzey Kutbu’dur. Fakat her yıl Kuzey Amerika, Grönland ya da Sibirya’daki üreme bölgelerinden, Kuzey Kutbu sularındaki kışlık bölgelere doğru yolculuk yaparlar.

 8. Ziyaretçi
  çok güzel bir site ben çok beğendim bu siteyi yapanın ellerine sağlık

 9. Ziyaretçi
  Kutupp kırlangıçı 20 yıl kadar yaşar ve ömrü boyunca 748 bin kilometre yapar buda dünyadan aya gidip gelmeye denktir

+ Yorum Gönder


kutup kırlangıçları,  kutup kırlangıçları hakkında bilgi ,  kutup kırlangıcı,  kutup kırlangıçları ne kadar yaşar,  kutup kırlangıçları kaç yıl yaşar,  kutup kirlangiclari