+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Kuşlar Alemi Forumunda Arap Bülbülleri Arkadaş Canlısı Ve Gürültücüdürler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. sen_AY
  Devamlı Üye

  Arap Bülbülleri Arkadaş Canlısı Ve Gürültücüdürler

  Arap bülbüllerinin özellikleri


  BÜLBÜL» adlarına rağmen «Arap bülbülleri» nin hepsi seslerinin güzelliğiyle tanıdığımız bülbül değildir. Birçokları çift veya sürü halinde bulunan arkadaş canlısı kuşlardır.
  Yaşadıkları bölgelerin en yaygın kuşları arasındadırlar. Bazıları sıik ormanlarda genellikle yere yakm yaşarlar, başkaları tropikal ve astropikal ormanların orta ve üst katlarına rağbet ederler. Ovalarda ve ekili alanlarda çok kere ağılların ve evlerin yakınlarına yerleşenleri de vardır.
  Tropikal sinekkapanlar'a benzeyen bu orta irilikteki (uzunlukları 15 - 22 santimdir) ve gösterişsiz kuşların yüz kadar türü bulunur. Afrika, Asya ile Uzak Doğu'nun sıcak kısımlarında yaygın olarak yaşar ve «Pycnotidae» ailesini meydana getirirler. «Arap bülbülü» (Pycnonotus xanthopygos), denilen bir türe Anadolu'da ovalarda da rastlanır. Başı kara, sırtı külkahverengi, karnı ise daha açık olan bu kuş 20 santim uzunluğundadır. «Adi Arap bülbülü» nün, fevkalâde olmamakla beraber enerjik bir ötüşü vardır.
  Bütün Arap bülbülleri'nin boyunları ve kanatları kısa, kabarık ve ipek gibi tüylerden meydana gelen kuyrukları uzundur. Gaga, türüne göre ayrılık gösterir. Kısa ve koni biçimli, ince ve uzun veya keskin kancalı olabilir. Erkekle dişi kuşun rengi eştir. Çok kere sarıya batmış hissini uyandıran donuk bir zeytuni gri veya kahverengidir. Arap bülbülü yemişler, böcekler ve tohumlarla beslenir. Anlatıldığına göre, «Güney Afrika Arap bülbülü» (Pycnonotus tricolor), yabani yasemin meyvası yemekten sarhoş olunca elle kolayca yakalanabilmektedir.
  Filipinler, Hindicini ve Malezya «Sarı butlu Arap bülbülü.
  (Pycnonotus goiavier), meyva bahçelerinin ve evlere yakın çalılıkların en yaygın Filipin kuşudur. Yaklaşık olarak 20 santim uzunluğundaki bu Arap bülbülünün kaşları beyaz, sırtı kahverengimsi, vücudunun alt kısmı, özellikle kaba etleri ve üst kuyruk tüylerinin altı limon sarısı rengindedir.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Arap bülbülleri özellikle arap bölgelerinde yaşayan bir kuş türüdür. zaten adını da bu yüzden arap ülbülü olarak almıştır. arap bülbülleri çok sevimli , cana yakın bir kuş türüdür. arap bülbüllerinin insana yakınlaşmasını sağlamak için gerekli olan şey onları daha çok genç yaşta iken beslemek.
+ Yorum Gönder


arap bülbülü,  arap bülbülü özellikleri,  arap bülbülü fiyatları,  arap bülbülünün özellikleri,  arap bülbülü kuş resimleri,  arap bülbülü fiyatı