+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Kuşlar Alemi Forumunda Kanaryalarda Tüy Dökülmesi Nedenleri Belirtileri ve Tedavisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Kanaryalarda Tüy Dökülmesi Nedenleri Belirtileri ve Tedavisi
  Kanaryalarda Tüy Dökülmesi Nedenleri


  Kuşlarda dolayısıyla kanaryalarda tüy dökümü mevsimsel olarak normal karşılanabilir. Fakat bunun dışında çeşitli nedenlerle (özellikle dış parazitler vs.) tüy dökülmesi rastlanabilir. Normal tüy dökülmesinin dışındaki tüy dökülmelerinde neden araştırmalı ve uygun bir tedavi uygulanmalıdır.

  Belirtileri: Kuşun vücudundaki tüyler (özellikle kafası ve boynundaki tüyler) dökülür. Eğer parazitten dolayı dökülme varsa sürekli bir kaşıntı da gözlenir. Kuşun halsiz, isteksiz olması ötüşünü kesmesi ve kafes içerisinde durgun olduğu gözlenir. Ancak dişi kuşun yumurta üzerinde yattığı dönemlerde göğüs altında görülen dökülmeler normaldir.

  Sebepleri: Kanaryalarda tüy dökümü pek çok nedenden olabilir. Normalde tüy dökme mevsimleri ağustos, Eylül aylarıdır. Bu aylar dışındaki dökümlere “ara tüy dökümü ” adı verilir. Kanaryanın ara tüye girmesi bir kaç sebepten olabilir.

  1- Eğer kanaryanın bulunduğu yer hava almıyorsa yani kuşun sürekli kapalı bir ortamda kalmasından dolayı olabilir.
  2- Kuşa verilen yem ve yiyeceklerin çok kuvvetli olması sonucu hayvanın bünyesinin aşırı yüklenmesi olabilir.
  3- Sürekli değil ama aşırı dökülme varsa hastalık kapmış olması yada kaşıntısı varsa parazit gibi bir nedenden dol ayıda tüy dökebilir.
  4- Mevsimsiz tüy dökümleri yem ve mama değişikliğinden olabileceği gibi yer değişikliğinden de olabilir.
  5- Kanarya kızgınlık dönemine geldiğinde de tüy dökebilir, özellikle 2 yıl gibi uzunca bir süre eşe atılmamışsa kuş sıkıntısından tüy dökebilir.

  Tedavi :Yukarıdaki sebeplerden kuşunuza uygun olandan sonuca ulaşabilirsiniz.

  Kuşun tüyden çıkmasına yardımcı olmak için,

  1- Yemliklerden birisine kenevir tohumu, diğerine de normal kanarya yemi koyularak bol bol marul türü yeşillik verilmeli.
  2- Banyosunu eksik etmemeli, banyo suyunu her sabah değiştirmeliyiz.
  3- Vitamin takviyesine ihtiyaç duyulabileceğinden CeDe Multivitamin adlı vitamin ilacından 15 günde suluğuna 4 damla verilmeli ve suluk iki günde bir değiştirilmelidir.
  4- Eğer yem veya mama değiştirildi ise eski kullanılan yeme veya mamaya dönülmelidir. Kuşun zayıf düştüğü bu dönemlerde bol bol yeşillik ve meyve ile birlikte karışık yem verilmesi iyi olur.
  5- Parazit durumunda ise parazit dökücü toz ilaçlardan kullanılmalıdır Haftada en az bir kere de banyo yapması sağlanmalıdır.
  6- Kuş havadar bir yere konulmalı ancak rüzgar alan esintili bir yere konulmaması da kuşun sağlığı açısından önemlidir.
  7- Eğer uzun süredir yalnız ise eşleştirmenizde kuşunuzun doğal sağlığı yönünden faydalı olur.
 2. Acil

  Kanaryalarda Tüy Dökülmesi Nedenleri Belirtileri ve Tedavisi isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


kanarya ve sakalarda kelliğin sebepleri,  www.kanarya kuslarinda kellikler ,  kanarya uyuz tedavisi