+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Kuşlar Alemi Forumunda kakadu Kuşu Ve Özellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. parsing
  Devamlı Üye

  kakadu Kuşu Ve Özellikleri

  En güzel kakadu örnekleri


  kakadu cinsine ait 3 tür bulunmaktadır


  Goffin Kakadu (Cacatua goffiniana )


  Yaşam alanları;

  Ana bölgesi Tanibar-adaları (Yamdena ve Larat adaları) olan bu tür, Endonezya’daki Kai Archipele de götürmüşlerdir. Ormanlarda ve orman kenarlarında yerleşik oldukları gibi sosyal yoğunluk olan yaşam alanlarında da görülürler.

  Genel tanımı;

  Yaklaşık 32 cm civarında olan bu kakadular, en küçük türler arasında sayılmaktadır. Tüylerinin rengi kar beyazdır. Kafa üstündeki tüyler ise, hafif somon rengindedir. Yavru ve genç kuşlarda bu somon rengi belirgin değildir. Tüylerin kulak kapakları denilen kısım, kanat altları ve kuyruk bölgesi ise sarı ,ve burun (gaga)üstünde olan kısım ise pembemsi bir tondadır. Gaga rengi daha çok açık-gri (beyaz-gri) dir.
  Ayak renkleri gri olur. Erkeklerde ve daha yavru ve genç olanlarda göz rengi koyu-kahverengidir ama dişilerde ise bu göz rengi kızıl-kahverenginde olur. Göz etraflarında ise beyaz bir halka vardır.

  Beslenme şekli;

  Doğal ortamlarında, fazla besin kaynakları yoktur. En çok bilinen özellikle mısır ekim alanlarına dalıp bunları talan ettikleridir.
  Evcil bakımda ise tohum ve çekirdeklerden oluşan karışımların yanı sıra, kabuklu pirinç, haşlanmış mısır bol miktarda taze meyve ve sebzeler, ayrıca üzerinde çiçekleri ve tomurcukları olan taze ağaç dallarından ve üzümler verilmelidir. Düzenli olarak da vitamin ve minerallerden almaları gerekir.

  Üreme şekli;

  Doğal yaşam alanlarında yuvalarını ağaç kovuklarına yaptıkları ve tüm yıl eşleştikleri bilinir. Genelde kuluçkaları en fazla 2 yumurtadan oluşur.
  Evcil üretimde ise eşleşme ve üreme dönemleri daha çok Mayıs aylarında başlar ve kuluçkaları 2- 4 yumurta arasında olur. Kuluçka süresi yaklaşık 28 gündür ama sıkça olan bir durumda yumurtaların döllenmemiş (boş) olmasıdır.
  Yavrular 8. hafta sonunda yuvadan uçacak düzeye gelirler. Evcilde üretileceklerse burada dikkat edilmesi gereken, uygun bir salmanın en az 4 x 1,5 x 2 m ebatlarında olması ve kuvvetli gagalarına dayanıklı tel örgü ile çevrilmesidir. Yuvalığı salma içinde en karanlık ve kuytu köşeye koymak gerekir ve uygun yuvalık ebatları da yaklaşık olarak 25 x 25 x 40 cm boyutlarında olmalıdır.
  Kuluçka döneminde dıştan gelecek rahatsızlıklara karşı agresif olabilirler.Mümkün olduğunca sakin bir kuluçka geçirmeleri sağlanmalıdır.

  Evcil olarak bakımları;

  Yavru yada genç olarak alınmaları tavsiye edilir. Genelde alıştıklarında çok sıcakkanlı bir türdür. Sahiplerine güveni geldiğinde çok aktif ve hareketli olurlar ama bunun yanı sıra çokta gürültücü olabilirler. Eğer eğitilirlerse çok güzel taklit yapabilme (değişik ses ve efektleri) yeteneklerinin yanı sıra kelime de öğrenirler.

  Hastalık;

  Bu türde olan bir sorun da, kısa adı PBFD (Psittacine Beak and Feather Disease) olan bulaşıcı virüse yakalanma risklerinin olmasıdır. Bu virüse yakalanmış bir papağanı tüy oluşumunda ki genel bozukluktan ilk anda fark edersiniz. Bunu takip eden diğer belirtiler ise; tüylerde kırılmalar, gaga ve tırnaklarda deformasyonlar, kafa üstünde ve gövde de bölgelerde açılmalar (tüysüz bölgeler), iştahsızlık ve ishaldir. Zaten bu virüse yakalanmış bir papağan en geç 6 ila 12 ay içinde ölür.  Galah Kakadu (Eolophus roseicapillus)  Genel Tanımı;

  Kakadu türleri arasında en ufak grupta olmasına rağmen renkleri ile en gösterişli olanlardan bir tanesidir. Türüne mensup bir çoklarının aksine Galah kakadular daha çok monogam (tek eşli) yaşayanlardandır.

  Ebat; yaklaşık 35 cm.

  Yaşam süresi;yaklaşık 40 yıl.

  Yaşam alanı;

  Avusturalya bölgesinde yaşayan bir türdür. Bu bölgeye Güneydoğu kısma yakın bazı adalarda da görülürler. Güneybatı kesimlerinde rastlanılanlar ise daha çok asimile olmuş sayılan gruplardır.

  Tüm Avusturalya’ya yayılmış olan bu tür ormanlık alanlarda olduğu gibi, açık alanlarda ve hatta bahçe ve park alanlarında da görülebilir. Bulundukları ortama kolay uyum sağlayabilme özellikleri nedeniyle, bölgenin en sık bulunan ve görünen kakadu türleri arasında yer alırlar. Bunlara büyük gruplar, yani sürüler halinde rastlamak hiçte şaşırtıcı bir durum değildir. Yalnız bu şekilde bir yerden bir yere geçişlerinde, özellikle ekim alanlarında pek sevilmezler. Çünkü ekinlere büyük zarar verirler. Her ne kadar çiftçiler bu duruma önlem almış da olsa, Avusturalya hükümetinin bu konuda titiz bir koruması vardır. Bu nedenle çiftçilere ağır cezalar verilmektedir. Hükümet özellikle bu türün öldürülmesi, yakalanması ve ihraç edilip satılmasına karşı yasaklar getirmiştir. Bundaki bir ama da, türün devamını koruma altına almaktır. Bu koruma nedeniyle de zaten Avrupa ülkelerinde bu türü besleyen veya yetiştirenlere çok nadir rastlanır.

  Doğal beslenme alışkanlıkları;

  Çeşitli tohum ve çekirdeklerden, bölgeye has meyve ve böğürtlengilerden ve ara-ara da bazı böcek ve bunlara ait larvalardan (yumurtalarından) oluşur.

  Doğal yaşamda üremeleri;

  Yüksek ağaç kovuklarında ya da ölü ağaçlarda, daha çok açık su alanlarına yakın bölgelere yerleşirler. Bu seçimi yaparken de daha çok okaliptus ağaçlarını tercih ederler. Kovuğun altından büyük ağaç kabukları koparırlar ve bu sayede özellikle yılanları yuvalarından uzak tutarlar. Yuva girişi yerden yaklaşık 20 m. yukarıda olur. Her iki ebeveyin de yuva içini kuluçka öncesi yapraklarla düzenlerler.

  Yumurta sayısı; 2 – 5 adet yumurtadan oluşur.

  Kuluçka süresi;

  Yaklaşık 30 gün sürer ve bu sürede hem erkek hem de dişi dönüşümlü olarak kuluçkaya yatarlar. Kafes ortamında bu süre 23 gün civarında olur.

  Yavrular 7-8 haftalık olduklarında uçmaya başlasalar da, bunu takip eden 6 hafta daha anne ve babaya bağımlı olarak yuvada kalırlar.
  Bu türde yavru bakımı döneminde dikkat çekici olan bir özellik de, yavrularını “okul” tabir edebileceğimiz bir yerde toplamalarıdır. Daha yeni uçma özelliğini kazanmış yavruların başında belli birkaç tane erişkin dururken, anne ve babalarda rahatça yem arayışına çıkarlar.

  Evcil olarak;

  Genel olarak uyumlu oldukları ve bulundukları ortama kısa sürede uyum sağlayabildikleri söylenir.

 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  En güzel kakadu kuşu kuş türlerinden biridir. bu kuş türünün en güzelleri diye sıralayamayız çünkü zaten hepi topu üç türden oluşmaktadır. bu kuş türü de evde beslenebilen bir kuştur ve bunun için bir kakadu kuşu besleyen biri onun bakımı ve beslenmesine dikkat etmelidir.
+ Yorum Gönder


kakadu,  kakadu kuşu,  kakadu kuşu özellikleri,  kakadu kusu,  kakadu kuşunun özellikleri,  satılık kakadu goffin