+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Kuşlar Alemi Forumunda Kutup Kuşları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. sen_AY
  Devamlı Üye

  Kutup Kuşları

  Kutup Kuşlarının özellikleri  Kutup kuşlarını bulundukları yerde fark edebilmek neredeyse imkansızdır, çünkü tüylerinde doğal zemini taklit edebilmelerini sağlayan mükemmel bir kamuflaj yeteneği vardır.
  Mevsim kış olduğunda kutup kuşlarının vücutlarında mucizevi bir değişim yaşanır. Koyu renkli tüylerin hepsi yok olur ve sadece beyaz tüyler kalır. Karların arasında bembeyaz kuşu fark etmek yine imkansız gibidir.


  Kuşun bu işten hiç haberi yoktur, ama vücudu her kış mevsiminde aynı mükemmellikte kamufle edilir. Mevsim ilkbahar olduğunda kutup kuşunun tüylerinin arasında, yeşeren bitkilerin renginde yeni tüyler çıkar. Aynı değişiklik yaz için de geçerlidir.


  Bu olağanüstü değişimler sayesinde otların arasında kutup kuşlarını görebilmek neredeyse imkansızdır. Tüm bu harika kamuflaj gösterisi, elbette bir açıklama gerektirmektedir. Bu kuş elbette kendi iradesiyle üzerindeki tüylerin rengini değiştiremez. Sahip olduğu kamuflajın ne işe yaradığını bilecek bir akla dahi sahip değildir.
  Öyleyse bu kuşa olağanüstü kamuflaj yeteneğini veren kimdir?
  Mevsimine göre kutup kuşunun sahip olması gereken kamuflajı kim bilmektedir?
  Çevrenin renk ve desenini kuşun tüylerinin üzerine adeta bir ressam gibi kim çizmiştir?
  Sorular bizi tek bir cevaba götürmektedir;
  Kutup kuşu, Allah tarafından yaratılmıştır ve sahip olduğu özellikler de kendisine Rabbimiz tarafından verilmiştir.
  O Allah ki, yaratandır, en güzel bir biçimde kusursuzca var edendir, şekil ve suret verendir. En güzel isimler O'nundur. Göklerde ve yerde olanların tümü O'nu tesbih etmektedir. O, Aziz, Hakimdir. (Haşr Suresi, 24)
 2. Abdulnasır
  Devamlı Üye

  kutup kuşları kutupta yaşarlar bu onlar için gayet naormal çünkü derilerin altında büyük bir yağ depoluyorlar.bu besinleri protein olarak aldıkları balık ve yağ oluşturan hayvanlarla beslenirler.kutup kuşları avcılara karşı harika bir kamuftlaj sergileyerek hayatta kalabiliyorlar.
+ Yorum Gönder


kutup kuşu hakkında bilgi,  kutup kuslari