+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Kuşlar Alemi Forumunda Göknar ağaçkakanı nerede yaşar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Göknar ağaçkakanı nerede yaşar
  Göknar ağaçkakanı nasıl beslenir

  Göknar ağaçkakanı veya Orman alaca ağaçkakanı (Dendrocopos major), ağaçkakangiller (Picidae) familyasına ait bir ağaçkakan türü.

  g-knar-a-a-kakan-nerede-ya-ar.jpg
  Özellikler

  Tüylerine rağmen çoğunlukla göze çarpan bir kuş değildirler. Büyük beyaz omuz yaması ve göz yaması vardır. Büyüklükleri 23-26 cm, kanat açıklıkları ise 38-44 cm kadardır. Erkeğin üst parçaları düz ve parlak siyahtır, ensede koyu kırmızı bir nokta, yüz ve boynun kenarlarında beyaz tüyler vardır. Gaga siyah ve bacaklar yeşilimsi gridir. Dişide ve gençte, ensede koyu kırmızı nokta yoktur ama taç koyu kırmızı renklidir. Karnının koyu kırmızı olması ile daha küçük olan Küçük ağaçkakandan ayrılabilir. Son buzul çağı esnasında yaşayan prehistorik P. m. submajor dahil birkaç alt cinsi vardır.
  Yayılışları

  Avrupa ve kuzey Asya boyunca yayılış gösterirler. Ormanlık bölgeler ve parkların sakinidirler, yiyecek için bağlıdır ve yuva için yaşlı ağaçların üzerine yerleşirler.
 2. VUSLAT
  Bayan Üye

  bu kuşlar ağaçlara çok faydalı kuşlardır üzerlerinde haşereleri yok ederek doğaya iastemeden faydalı bir şey yapmakta şirin bir temizlik görevlisi
+ Yorum Gönder