+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Kuşlar Alemi Forumunda Galapagos albatros kuşları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Galapagos albatros kuşları

  Galapagos albatros kuşlarının özellikleri  Galapagos adalarını eşsiz kılan, inanılmaz bir doğal yaşam zenginliği ve bitki örtüsüdür. Dünyanın başka yerlerinde bulunmayan birçok hayvan ve bitki türü burada bir arada tamamen doğal koşullarda yaşıyor.

  Colón Takımadaları olarak da bilinen ‘Galapagos Adaları’, Büyük Okyanusun doğusunda Ekvador’a bağlı takımadalardır. Uzak ve izole bir konumda olan adalar, Güney Amerika kıtasının yaklaşık 1000 km batısında yer alır.

  Adalar grubu 14 büyük ada, 8 daha küçük ada ve 40 minik adacıktan oluşur.

  galapagos-kusu.jpg

  Albatros Nedir Fırtına kuşugillerden, 1 m uzunluğunda, Atlantik Okyanusu’nda yaşayan iri bir kuş türü ( Diomedea exulans ).

  Familyası: Fırtınakuşugiller (Procellariidae). Yaşadığ yerler: Atlantik Okyanusunda. Özellikleri: Uzun kanatlı, beyazımtrak bir kuş. Suda uyur ve avlanır. Çeşitleri: On üç türü bilinmektedir. Büyük gezginci Albatros, dalgalı Albatros, kara ayaklı Albatros meşhurlarıdır.

  Güney ve Atlantik denizlerinde yaşayan iri gövdeli dar uzun kanatlı göçmen kuşların birkaç türünün genel adı. Ucu kıvrık çengelli keskin gagalarının üzeri sert kemiksi levhalarla örtülüdür. Gaganın üst tarafında dışarı açılan borumsu burun delikleri bu takımın karakteristik özelliklerindendir. Büyük gezginci Albatros (Diomedea exulans), dünya deniz kuşlarının en irisidir. Beyaz vücudu 1 metreden uzun, 10 kilogramdan ağırdır. İki kanat ucunun arası 3,5-4 metredir.

  Kanatları hariç Albatrosların vücutları beyazdır. Pek az gri ve kahverengi olanları vardır. Hayatlarının çoğunu açık denizlerde saatlerce avlanmakla geçirirler. Uzun müddet kanat çırpmadan süzülerek uçabilirler. Kısa ayakları perdelidir. Mürekkep balığı ve küçük balıkları avladıkları gibi leşleri de yediklerinden bu kuşa yersiz olarak “Deniz leş kartalı” adı da verilmiştir. Albatroslar açık deniz kuşları olup suda uyur ve beslenirler. Ancak yumurtlamak ve kuluçkaya yatmak için karaya çıkarlar. Eşler birbirlerine son derece saygılı ve centilmendir.

  Saatlerce birbirlerine sevgi gösterilerinde bulunurlar. Dişi Albatros senede bir tek beyaz yumurta yumurtlar. Eşler nöbetleşerek kuluçkaya yatarlar. Eşlerden birisi denizde iken diğeri yumurtanın üzerinde bir hafta kadar oturabilir. 80 günlük kuluçka devresinden sonra çıkan yavruyu 8-9 Ay sindirilmiş besinleri gagasına kusarak itina ile beslerler.

  Korku ve tehlike anlarında midelerindeki küf kokulu sarı yağı, ağız ve burunlarından püskürtürler. Bu sıvıyı savunma aracı olarak kullandıkları gibi, tüylerini yağlamada da kullanırlar. Koku alma duyuları kuvvetlidir. Etleri yenmez. Dalgalı Albatros (Diomedea irrorata), Galapagos takım adalarında açık araziler üzerine koloniler halinde kuluçkaya yatar. Büyük Albatroslar ancak 9-10 yaşında erginleşerek üremeye başlarlar.

  Bazı kuş sistematikçileri, Albatrosları, Fırtınakuşugiller familyasından ayırarak Albatrosgiller (Diomedeidae) ailesinde incelerler.
 2. Abdulnasır
  Devamlı Üye

  Albatros kuşları rengi kanatları hariç tüm vücudu beyaz renktedir.Albatros kuşları eşlerine çok bağlı ve eşlerine karşı centilmendirler.bu kuşaların kanat yapıları çok büyüktür kanat uzuznluğu 4 metreyi geçebilir bu nedenle havada saatlerce kanat çırpmadan kalabilirler.kanatlı kuşların en büyük kanat uzunluğu sahip olan Albatros kuşaları genellike kuluçkaya yatmak için karaya çıkar geri kalan ömrünü suda geçirirler.
+ Yorum Gönder