+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Kuşlar Alemi Forumunda Sülün Kuşları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. RüzgarGülü
  Devamlı Üye

  Sülün Kuşları
  Sülün Kuşları Ve Özellikleri


  "Sülün Diyarı" olarak bilinen Samsun'da, Sülün Üretme İstasyonu'nda bu yıl yetiştirilmesi planlanan 8 bin sülünden 5 bininin, doğal yaşam için ormanlara bırakılacağı bildirildi.

  Milli Parklar ve Av Yaban Hayatı Koruma Başmühendisi Osman Kadıoğlu, yetiştirilen sülünlerin 500'ünü damızlık olarak ayırdıklarını bildirdi. Kadıoğlu, şunları söyledi:

  "Geri kalan sülünleri, tanesi 10 milyon liradan satmayı düşünüyoruz. Yetiştirilen sülünlerden 5 binini de 45-50 günlükken salacağız. Geçtiğimiz yıllarda 6-7 aylıkken salındığı için sülünler doğal hayata alışmakta güçlük çektiler. Saldığımız sülünler, doğal yaşama alıştıktan sonra başka bölgelere göç ediyorlar. Ancak, geçen yıl Terme ilçesi ve civarında ürediklerini de tesbit ettik."

  Sülünlerin doğaya bırakıldığı yerleştirme istasyonlarının av yasağı kapsamındaki doğal alanlar olduğunu da kaydeden Kadıoğlu, amaçlarının nesli gittikçe azalan sülünlerin doğal yaşam şartları altında nesillerini sürdürebilmelerini sağlamak olduğunu belirterek, şunları söyledi:

  "Geçen yıl üretilen 4 bin sülünden 3 bini doğaya salındı. Geri kalanların ise bir bölümü anaç olarak ayrılırken, 120 tanesi ücret karşılığı satıldı. Bu yıl yeni aldığımız elektronik kuluçka makinemiz ve jeneratörümüz sayesinde en az 8 bin sülün üretmeyi planlıyoruz. Bunun da en az 5 binini doğaya salmayı planlıyoruz. En büyük isteğimiz, Samsun ve civarını bir zamanlar olduğu gibi sülün kuşlarının ana mekanı haline getirmek."

  Anavatanı Batı Anadolu olan sülünler dünyada sadece İran, Türkistan, Moğolistan, Çin, Kore ve Japonya'da doğal yaşamlarını sürdürebiliyor.

  Ülkemiz sınırları içinde özellikle Samsun'un Çarşamba ilçesinden başlayan kıyı şeridini takiben Kızılırmak Deltası ve Sinop dolayları ile Ordu'nun Ünye ilçesi yöresini yaşam bölgesi olarak seçen sülünler, geçmiş dönemlerde padişah sofralarının vazgeçilmez menüleri arasında yer alıyordu. Giderek nesli azalan sülün kuşu, Samsun'da başta Belediye olmak üzere birçok kuruluşun ambleminde yer almıştı. (a.a) 2. Hakim
  Devamlı Üye

  kuşların hepimizin bildiği gibi uçma özellikleri vardır onun dışında kuşlar yılda bir kez yumurtlayıp yavru yetiştirirler binlerce kuş türü vardır ve her bir türün farklı özellikleri vardır.
+ Yorum Gönder


sülün,  sülün kuşu,  sülün kuşu özellikleri,  sülün kuşları,  sulun,  sülün fiyatları